Výstava Cena Jindřicha Chalupeckého 2019

Výstava Cena Jindřicha Chalupeckého 2019

Andreas Gajdošík, Baptiste Charneux, Marie Lukáčová, Pavla Malinová a umělecká skupina Comunite Fresca, kterou tvoří Dana Balážová, Markéta Filipová a Marie Štindlová, jsou finalisté 30. ročníku nejprestižnějšího českého ocenění za mimořádně výraznou tvorbu v oboru výtvarného umění pro autory do 35-ti let. Mezinárodní porotu, která o finalistech rozhodla, zaujaly jejich práce, které signalizují obnovený a aktualizovaný zájem o materialitu a smyslovost, a umělci, kteří se nebojí k práci v klasičtějších disciplínách jako je malba a sochařství, přistupovat otevřeným, současným způsobem. Silně na porotce zapůsobili také autoři, kteří se svými pracemi staví do centra aktuálních společenských diskuzí, a zároveň tak testují umění jako nástroj komunikace a snad i možné změny stávajících problémů.

Finalisty letošního ročníku Ceny Jindřich Chalupeckého vybrala mezinárodní porota ve složení Laurel Ptak, předsedkyně poroty, výkonná ředitelka organizace Art in General v  New Yorku, USA, Vjera Borozan, ředitelka projektu Artyčok TV, Lenka Klodová, umělkyně a vedoucí Ateliéru tělového designu na FaVU VUT v  Brně, Bonaventure Soh Bejeng Ndikung, zakladatel a umělecký ředitel centra SAVVY Contemporary, Berlín, Německo, Michal Novotný, ředitel Centra pro současné umění FUTURA a Vasif Kortun, programový a výzkumný ředitel galerie SALT v tureckém Istanbulu (2011–2017).

Letošním zahraniční hostem výstavy finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého v  Moravské galerii bude britská umělkyně Tai Shani, jejíž esteticky excesivní instalace v mnohém připomínají vizualitu předních českých surrealistů Toyen a Jindřicha Štyrského a zároveň rezonují se současným zájmem nejmladší generace umělců a umělkyň o tělesnost, materialitu, iracionálno, magii či feminismus. Shani vytvoří podobně jako v roce 2017 Clemens von Wedemeyer nový projekt, který bude částečně reagovat na specifický prostor Pražákova paláce i uměleckou sbírku Moravské galerie. Zároveň půjde o součást ambiciózního projektu, na němž Shani v současnosti pracuje a který bude zahrnovat reálnou objektovou instalaci spolu s performancí ve virtuální realitě. Shani hodlá do projektu začlenit i některé prvky odkazující k tvorbě a osobnosti Toyen. Projekt vzniká ve spolupráci s galerií Temple Bar v irském Dublinu, v Brně ale bude mít mezinárodní premiéru. Kurátorkou výstavy je Tereza Jindrová.

Slavnostní vyhlášení Ceny Jindřicha Chalupeckého 2019 proběhne 6. prosince 2019 v kině Metropol v Olomouciv rámci festivalu PAF.

Tento web využívá k poskytování služeb, personalizaci reklamy a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie.

Souhlasím