O nás

Společnost Jindřicha Chalupeckého je platforma pro české porevoluční a současné umění v mezinárodním kontextu. Ve spolupráci s řadou partnerských institucí v České republice i zahraničí organizujeme výstavy, programy pro veřejnost, rezidence pro umělce a kurátory, edukační a publikační projekty. Od roku 1990 Společnost organizuje Cenu Jindřicha Chalupeckého pro vizuální umělce do 35 let.

Společnost nese jméno předního českého teoretika a kritika výtvarného umění a literatury, esejisty a filosofa Jindřicha Chalupeckého (1910-1990), který stál u jejího založení spolu s akademickým malířem Theodorem Pištěkem, básníkem a výtvarným umělcem Jiřím Kolářem a dramatikem, spisovatelem a prvním porevolučním prezidentem Václavem Havlem. Byla založena za účelem „povznesení úrovně současného českého výtvarného umění a uchování památky myšlenkového odkazu člověka, jemuž se boj o osud českého umění stal životním posláním.“

Záměrem Společnosti je iniciovat a podporovat inovativní a experimentální uměleckou, kurátorskou a výzkumnou činnost a přispívat k posílení role současného českého umění v lokálním i zahraničním prostředí, včetně oblastí mimo hlavní kulturní centra. Usilujeme o otevřený, inkluzivní přístup, citlivý k rozmanitosti a společenské odpovědnosti, oslovující široké spektrum publika. Společnost představuje významnou kontinuitu a současně flexibilitu, neustále přezkoumává své podoby a možnosti jako organizace aktivně se vztahující k nejsoučasnějšímu dění nejen na umělecké scéně.

Společnost Jindřicha Chalupeckého je nestátní nezisková organizace sídlící v budově Centra pro současné umění Praha. Společnost Jindřicha Chalupeckého je součástí iniciativy Feministická (umělecká) instituce a řídí se jejím kodexem: www.feministinstitution.cz. Cena Jindřicha Chalupeckého je členem platformy Young Visual Artists Awards (YVAA) sdružující ocenění pro mladé umělce ve střední a východní Evropě.

Správní rada

Karina Kottová | předsedkyně, Lenka Lindaurová, Charlotta Kotíková, Tomáš Pospiszyl, Michal Pěchouček, Ondřej Horák, Ondřej Stupal

Členové společnosti

Lucie Drdová, Ludvík Hlaváček, Ondřej Horák, Charlotta Kotíková, Karina Kottová, Lenka Lindaurová, Dan Merta, Michal Pěchouček, Tomáš Pospiszyl, Jan Svoboda, Jiří Šetlík, Tomáš Vrba

Členství ve Společnosti Jindřicha Chalupeckého, z.s. je v současnosti otevřeno všem umělcům a porotcům, kteří se v minulosti podíleli na Ceně Jindřicha Chalupeckého, spolupracovníkům Společnosti a dalším osobnostem.

Partnerské instituce

Česká republika

Centrum a nadace pro současné umění Praha, Národní galerie v Praze, Moravská galerie v Brně, Centrum pro současné umění Futura v Praze, MeetFactory v Praze, Oblastní galerie v Liberci, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem, Galerie výtvarného umění v Chebu, Dům umění v Českých Budějovicích, Galerie výtvarných umění v Ostravě, Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, Přehlídka animovaného filmu Olomouc, sdružení Artedu ad.

Zahraničí

Residency Unlimited v New Yorku, EMPAC v New Yorku, Apexart v New Yorku, Art in General v New Yorku, SAVVY Contemporary v Berlíně, Delfina Foundation v Londýně, State of Concept v Athénách, Forum Box v Helsinkách, American University Museum - Katzen Arts Center ve Washingtonu,Kunstvereniging Diepenheim, Swimming Pool, ad.

Zvláštní poděkování patří všem finančním a mediálním partnerům SJCh:

Dokumenty ke stažení

Publikace

Online verze katalogů Ceny Jindřicha Chalupeckého, výroční publikace Mezera a další publikační projekty Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

více

Tento web využívá k poskytování služeb, personalizaci reklamy a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie.

Souhlasím