Cena Jindřicha Chalupeckého 2019

Porota ve svém prohlášení vysvětluje, že ji zaujaly práce, které signalizují obnovený a aktualizovaný zájem o materialitu a smyslovost, a umělci, kteří se nebojí k práci v klasičtějších disciplínách jako je malba a sochařství, přistupovat otevřeným, současným způsobem. Silně na porotce zapůsobili autoři, kteří se svými pracemi staví do centra aktuálních společenských diskuzí, a zároveň tak testují umění jako nástroj komunikace a snad i možné změny stávajících problémů.”

 

Finalisté

Mezinárodní porota se rozhodla do finále jubilejního 30. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého 2019 vybrat místo tradičních pěti tentokrát šest finalistů z řad vizuálních umělců do 35 let. Jsou jimi Andreas Gajdošík, Baptiste Charneux, Marie Lukáčová, Pavla Malinová, Alma Lily Rayner a umělecká skupina Comunite Fresca, kterou tvoří Dana Balážová, Markéta Filipová a Marie Štindlová.

Výstava

Společná výstavní prezentace finalistů i výstava zahraničního hosta se uskuteční na podzim v Moravské galerii v Brně, laureát CJCH bude společně s vítězem Divácké ceny Českých center tradičně vyhlášen během slavnostního ceremoniálu na přelomu listopadu a prosince.

Porota

Laureáta vybrala mezinárodní porota složená z představitelek a představitelů předních mezinárodních uměleckých institucí. Zasednou v ní Laurel Ptak, předsedkyně poroty, kurátorka a výkonná ředitelka organizace Art in General v New Yorku, Vjera Borozan, ředitelka projektu Artyčok TV, Lenka Klodová, umělkyně, vedoucí Ateliéru tělového designu na FaVU VUT v Brně, Vasif Kortun, kurátor, programový a výzkumný ředitel galerie SALT (2011–2017) v Istanbule, Bonaventure Soh Bejeng Ndikung, zakladatel a umělecký ředitel centra SAVVY Contemporary v Berlíně a Michal Novotný, ředitel Centra pro současné umění FUTURA v Prahe.

Tento web využívá k poskytování služeb, personalizaci reklamy a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie.

Souhlasím