Cena Jindřicha Chalupeckého 2016

Cena Jindřicha Chalupeckého 2016

Mezinárodní porota vybrala jména pěti finalistů 27. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Jsou to autorky a autoři pracující s tradičními médii i nejsoučasnějšími přístupy, s využitím objektů a instalací, videí a fotografií, performance i soch, mezižánrových přesahů. Díla finalistů byla prezentována tradičně jak během doprovodných programů, tak na podzimní finálové výstavě. Ta se v roce 2016 po brněnském ročníku 2015 opět uskutečnila v Národní galerii v Praze. Vedle  finalistů se zde představila i francouzská umělkyně žijící v Londýně Laure Prouvost, laureátka prestižní britské Turner Prize.

Finalisté

Finalisty 27. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byli v roce 2016 Aleš Čermák, Katarína Hládeková, Anna Hulačová, Matyáš Chochola a Johana Střížková. Aleš Čermák se ve finále objevil již v roce 2013, ostatní finalisté byli nominováni poprvé. Jména pěti finalistů porota vybírala z více než devadesáti portfolií mladých umělců, což je doposud největší počet přihlášených.

„Letošní porota vybrala po několika dnech rozhodování skvělou skupinu finalistů. Prohlédla si více než 90 portfolií a nakonec zvolila pětici umělců, kteří se vyjadřují k současnosti skrze nejrůznější umělecké postupy reprezentující mladou českou uměleckou scénu. Mezi mnoha přihlášenými umělci panovala silná konkurence a porotci procházeli díla všech uchazečů s velkou pečlivostí,“ uvedla Holly Block, předsedkyně poroty Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Laureát

Laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého 2016 se stal Matyáš Chochola. „Matyáš Chochola dokázal svou rozsáhlou instalací, že současné umění má schopnost komunikovat klíčová globální témata, nálady a podoby dnešního světa tak, jak jsou prožívána a reflektována v lokálním kontextu. A to aniž by bylo nutné zapojit speciálně vyškoleného průvodce či překladatele z kontextu do kontextu,“ uvedl Marek Pokorný, předseda poroty, výtvarný kritik a kurátor, umělecký manažer Galerie města Ostravy PLATO.

Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého tradičně získal sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku ve spolupráci s přední organizací Residency Unlimited.

Diváckou cenu Českých center v podobě týdenní rezidence v sídle některého z evropských Českých center získala Anna Hulačová.

Jury

Předsedkyní poroty byla Holly Block, ředitelka The Bronx Museum v New Yorku. Vzhledem k její absenci při druhém zasedání poroty byl následně předsedou zvolen Marek Pokorný, umělecký manažer Galerie města Ostravy PLATO. Členy poroty byli dále výtvarník Jiří Kovanda, teoretička umění a ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá, Islanďan Gunnar B. Kvaran, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu, teoretička umění a kurátorka Pavlína Morganová a Marina Shcherbenko, kurátorka a odborná poradkyně v Bottega Gallery a Shcherbenko Art Centre v Kyjevě.

Výstava

Výstava Finále 2016 proběhla ve Veletržním paláci Národní galerii v Praze. Novinkou letošní výstavy byla také účast zahraničního hosta, jímž je umělkyně Laure Prouvost, která jako první Francouzka získala prestižní britskou Turner Prize. Laure Prouvost představila výstavu C'est l'est not ouest.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 27. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v režii Víta Klusáka a Marianny Stránské, který zároveň přenášela Česká televize, se konal ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci - Národní galerii v Praze 22. listopadu 2016. Koncepci ceremoniálu připravila pětice finalistů Ceny z roku 2015, tedy Vojtěch Fröhlich, Lukáš Karbus, Barbora Kleinhamplová, Pavla Sceranková a Pavel Sterec.

Záznam slavnostního večera na ČT Art je možné zhlédnout zde.