Cena Jindřicha Chalupeckého 2016

Mezinárodní porota vybrala jména pěti finalistů 27. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Jsou to autorky a autoři pracující s tradičními médii i nejsoučasnějšími přístupy, s využitím objektů a instalací, videí a fotografií, performance i soch, mezižánrových přesahů. Díla finalistů byla prezentována tradičně jak během doprovodných programů, tak na podzimní finálové výstavě. Ta se v roce 2016 po brněnském ročníku 2015 opět uskutečnila v Národní galerii v Praze. Vedle  finalistů se zde představila i francouzská umělkyně žijící v Londýně Laure Prouvost, laureátka prestižní britské Turner Prize.

Finalisté

Finalisty 27. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byli v roce 2016 Aleš Čermák, Katarína Hládeková, Anna Hulačová, Matyáš Chochola a Johana Střížková. Aleš Čermák se ve finále objevil již v roce 2013, ostatní finalisté byli nominováni poprvé. Jména pěti finalistů porota vybírala z více než devadesáti portfolií mladých umělců, což je doposud největší počet přihlášených.

„Letošní porota vybrala po několika dnech rozhodování skvělou skupinu finalistů. Prohlédla si více než 90 portfolií a nakonec zvolila pětici umělců, kteří se vyjadřují k současnosti skrze nejrůznější umělecké postupy reprezentující mladou českou uměleckou scénu. Mezi mnoha přihlášenými umělci panovala silná konkurence a porotci procházeli díla všech uchazečů s velkou pečlivostí,“ uvedla Holly Block, předsedkyně poroty Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Výstava finalistů k nahlédnutí zde.

Laureát

Laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého 2016 se stal Matyáš Chochola. „Matyáš Chochola dokázal svou rozsáhlou instalací, že současné umění má schopnost komunikovat klíčová globální témata, nálady a podoby dnešního světa tak, jak jsou prožívána a reflektována v lokálním kontextu. A to aniž by bylo nutné zapojit speciálně vyškoleného průvodce či překladatele z kontextu do kontextu,“ uvedl Marek Pokorný, předseda poroty, výtvarný kritik a kurátor, umělecký manažer Galerie města Ostravy PLATO.

Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého tradičně získal sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a šestitýdenní stipendijní pobyt v New Yorku ve spolupráci s přední organizací Residency Unlimited.

Diváckou cenu Českých center v podobě týdenní rezidence v sídle některého z evropských Českých center získala Anna Hulačová.

Porota

Předsedkyní poroty byla Holly Block, ředitelka The Bronx Museum v New Yorku. Vzhledem k její absenci při druhém zasedání poroty byl následně předsedou zvolen Marek Pokorný, umělecký manažer Galerie města Ostravy PLATO. Členy poroty byli dále výtvarník Jiří Kovanda, teoretička umění a ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá, Islanďan Gunnar B. Kvaran, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu, teoretička umění a kurátorka Pavlína Morganová a Marina Shcherbenko, kurátorka a odborná poradkyně v Bottega Gallery a Shcherbenko Art Centre v Kyjevě.

Výstava

Společná výstava proběhla od 30. září 2016 do 8ledna 2017 Národní galeriPraze – Veletržním paláci. Současně se také poprvé v historii Ceny uskutečnila výstava zahraničního hosta, francouzské umělkyně Laure Prouvost.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 27. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v režii Víta Klusáka a Marianny Stránské, který zároveň přenášela Česká televize, se konal ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci - Národní galerii v Praze 22. listopadu 2016. Koncepci ceremoniálu připravila pětice finalistů Ceny z roku 2015, tedy Vojtěch Fröhlich, Lukáš Karbus, Barbora Kleinhamplová, Pavla Sceranková a Pavel Sterec.

Záznam slavnostního večera na ČT Art je možné shlédnout zde.

Tento web využívá k poskytování služeb, personalizaci reklamy a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie.

Souhlasím