Cena Jindřicha Chalupeckého 2013

Mezinárodní porota vybrala jména pěti finalistů 24. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Díla finalistů byla vystavena v Národní galerii v Praze. Od května do října se finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého představovali v pěti českých městech. V rámci doprovodného programu se tak Cena Jindřicha Chalupeckého představila ještě v Plzni.

Finalisté

Finalisty 24. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byli v roce 2013 Dominik Lang, Daniela Baráčková, Aleš Čermák, Václav Magid a Richard Nikl„Upřímně si vážím nasazení, s jakým finalisté tohoto ročníku do ceny jdou. Každý jiným způsobem, ale všichni velmi přesvědčivě. S takovou energií se dobře pracuje a z výstavy je to znát," řekla kurátorka Lenka Lindaurová ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého k letošnímu výběru.

Laureát

Laureátem pro rok 2013 se stal Dominik Lang. „Ve své prezentaci Východ Západ nepoužil žádný nový materiál a pracoval pouze s daným prostorem pátého patra Veletržního paláce. Upravil stávající galerijní paneláž, vyřezal do ní kruhové otvory a umístil je zrcadlově proti sobě po stranách. Ráno se v jednom otvoru objeví vycházející slunce, během dne putuje nad proskleným stropem galerie a večer zapadá v otvoru na druhé straně. Autor obrací divákovu pozornost od přemíry artefaktů, které galerie nabízí, směrem ke kráse, na niž už divák zapomněl, a symbolicky poukazuje na pomíjivost umění." Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého získal sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.

Diváckou cenu získal Richard Nikl.

Porota

Předsedou poroty byl kurátor MoMA Christian Rattemeyer. Členy poroty byli dále šéfkurátor vídeňského MuMOK Rainer Fuchs, kurátor a šéfredaktor uměleckého magazínu Springerin Georg Schöllhammer, čeští kurátoři Ondřej Chrobák, Edith Jeřábková, Mira Keratová a umělec a pedagog Tomáš Lahoda.

Výstava

Společná výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého - Finále 2013 se odehrála po několika letech v Národní galerii v Praze. Výstava finalistů letos nově proběhla společně se samostatnou výstavou loňského laureáta Vladimíra Houdka. Cílem bylo ukázat posledního laureáta, který měl rok času na přípravu, v konfrontaci s těmi, kteří na cenu teprve aspirují.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 24. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2013 se konal 15. listopadu ve Veletržním paláci v Praze. Dominik Lang převzal Cenu v závěru divadelní hry připravené pro ceremoniál režisérem Davidem Jařabem ve Studiu hrdinů v Praze.