Cena Jindřicha Chalupeckého 2011

Mezinárodní porota vybrala jména pěti finalistů 22. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Díla finalistů byla vystavena v Centru současného umění DOX v Praze. Do letošního ročníku soutěže bylo nominováno či přihlášeno celkem 64 umělců. Ve výběru o laureáta byli autoři instalací, objektů, animace, fotografií či videí. Vůbec poprvé byla Cena udělena za video.

Finalisté

Finalisty 22. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byli v roce 2011 Mark Ther, Filip Cenek, Dominik Lang, Pavel Sterec a Jiří Thýn„Cílem je zprostředkovat široké veřejnosti to nejlepší, co u nás na poli výtvarného umění vzniká, ukázat, jaké jsou aktuální tendence, jakým způsobem umělci reflektují současnou situaci,“ komentovala letošní výběr poroty Lenka Lindaurová ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Výstava finalistů k nahlédnutí zde.

Laureát

Laureátem pro rok 2011 se stal Mark Ther„Porota ocenila vtipné, ale upřímné krátké filmy a videa Marka Thera, zaujata byla především konfrontací sporných momentů, výstřední estetikou nebo referencemi k popkultuře." Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého získal sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.

Diváckou cenu získal Jiří Thýn.

Porota

Předsedou poroty byl kurátor MoMA Christian Rattemeyer. Členy poroty byli dále šéfkurátor vídeňského MuMoK Rainer Fuchs, kurátor a šéfredaktor uměleckého magazínu Springerin Georg Schöllhammer, čeští kurátoři Ondřej Chrobák, Edith Jeřábková, Mira Keratová a umělec a pedagog Tomáš Lahoda. „Věříme, že všichni vybraní finalisté hrají živou a důležitou roli na současné české scéně a jejich práce jsou příslibem, že se jejich společná výstava letos na podzim stane velkou událostí,“ prohlásil předseda poroty Christian Rattemeyer.

Výstava

Společná výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého - Finále 2011 se odehrála v Centru současného umění DOX v Praze. Tvorba letošních pěti finalistů byla zcela poprvé prezentována ve veřejném prostoru. Organizátoři se rozhodli následovat myšlenku teoretika a kritika umění Jindřicha Chalupeckého, že umění se ukazuje lidem a lidé umění.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 22. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2011 se konal 25. listopadu v Centru současného umění DOX v Praze v dramaturgii bývalého laureáta Michala Pěchoučka, který ji pojal jako svérázný rozhlasový pořad. Cenu laureát převzal telefonicky, protože v době ceremoniálu uděloval v Brně cenu od Václava Stratila umělci nad 35 let (tam byli přítomni i ostatní finalisté).