Cena Jindřicha Chalupeckého 2011

Mezinárodní porota vybrala jména pěti finalistů 22. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Díla finalistů byla vystavena v Centru současného umění DOX v Praze. Do letošního ročníku soutěže bylo nominováno či přihlášeno celkem 64 umělců. Ve výběru o laureáta byli autoři instalací, objektů, animace, fotografií či videí. Vůbec poprvé byla Cena udělena za video.

Finalisté

Finalisty 22. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byli v roce 2011 Mark Ther, Filip Cenek, Dominik Lang, Pavel Sterec a Jiří Thýn. „Cílem je zprostředkovat široké veřejnosti to nejlepší, co u nás na poli výtvarného umění vzniká, ukázat, jaké jsou aktuální tendence, jakým způsobem umělci reflektují současnou situaci,“ komentovala letošní výběr poroty Lenka Lindaurová ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Porota

Předsedou poroty byl kurátor MoMA Christian Rattemeyer. Členy poroty byli dále šéfkurátor vídeňského MuMOK Rainer Fuchs, kurátor a šéfredaktor uměleckého magazínu Springerin Georg Schöllhammer, čeští kurátoři Ondřej Chrobák, Edith Jeřábková, Mira Keratová a umělec a pedagog Tomáš Lahoda. „Věříme, že všichni vybraní finalisté hrají živou a důležitou roli na současné české scéně a jejich práce jsou příslibem, že se jejich společná výstava letos na podzim stane velkou událostí,“ prohlásil předseda poroty Christian Rattemeyer.

Výstava

Společná výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého - Finále 2011 se odehrála v Centru současného umění DOX v Praze. Tvorba letošních pěti finalistů byla zcela poprvé prezentována ve veřejném prostoru. Organizátoři se rozhodli následovat myšlenku teoretika a kritika umění Jindřicha Chalupeckého, že umění se ukazuje lidem a lidé umění.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 22. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2011 se konal 25. listopadu v Centru současného umění DOX v Praze v dramaturgii bývalého laureáta Michala Pěchoučka, který ji pojal jako svérázný rozhlasový pořad. Cenu laureát převzal telefonicky, protože v době ceremoniálu uděloval v Brně cenu od Václava Stratila umělci nad 35 let (tam byli přítomni i ostatní finalisté).

Laureát

Laureátem pro rok 2011 se stal Mark Ther. „Porota ocenila vtipné, ale upřímné krátké filmy a videa Marka Thera, zaujata byla především konfrontací sporných momentů, výstřední estetikou nebo referencemi k popkultuře." Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého získal sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.

Tento web využívá k poskytování služeb, personalizaci reklamy a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie.

Souhlasím