Cena Jindřicha Chalupeckého 2009

Mezinárodní porota vybrala jména čtyř finalistů a jedné umělecké dvojice 20. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. V letošním roce nominováno či přihlášeno 49 výtvarníků a skupin. Díla finalistů byla vystavena v Centru současného umění DOX v Praze.

Finalisté

Finalisty 20. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byli v roce 2009 Jiří Skála, David Böhm a Jiří Franta, Tomáš Džadoň, Petra Herotová a Alena Kotzmannová

Výstava finalistů k nahlédnutí zde.

Laureát

Laureátem pro rok 2009 se stal Jiří Skála.
Porota svůj výběr odůvodnila slovy: „Jiří Skála se nebojí pouštět na půdu nejistých uměleckých pokusů. Oproti loňskému roku, kdy také patřil k finalistům Ceny Jindřicha Chalupeckého, se ještě více odpoutal od jazyka výtvarného umění. Směřuje k experimentálním formám literatury, ať už v podobě psaného textu nebo zvukových instalací." Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého získal sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.

Porota

Předsedkyní poroty byla Suzanne Altmann, německá historička umění a kurátorka. Členy poroty byli dále americká kurátorka a kritička Elizabeth Grady mimo jiné působící v MOMA New York, kurátor a spoluzakladatel Galerie Display Ondřej Chrobák, kurátorka mezinárodního projektu Billboart Gallery Europe Mira Keratová, bývalý rektor VŠUP Pavel Liška, malíř Jan Merta a kurátorka a ředitelka Muzea moderního umění ve Varšavě Joanna Mytkowska. Složení poroty bylo stejné jako předchozí ročník.

Výstava

Společná výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého - Finále 2009 se uskutečnila od 22. října do 23. listopadu v Centru současného umění DOX v Praze.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 20. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2009 se konal 12. listopadu v Centru současného umění DOX v Praze.