Cena Jindřicha Chalupeckého 2015

Mezinárodní porota vybrala jména pěti finalistů 26. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Díla finalistů byla vystavena v Pražákově paláci Moravské galerie v Brně. Cenu diváků dostal Lukáš Karbus, který se jako jediný prezentoval jako malíř.

Finalisté

Finalisty 26. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byli v roce 2015 Vojtěch Fröhlich, Lukáš Karbus, Barbora Kleinhamplová, Pavla Sceranková a Pavel Sterec.

Výstava finalistů k nahlédnutí zde.

Laureát

Laureátkou pro rok 2015 se stala Barbora KleinhamplováVe své tvorbě reflektuje skupinové chování a vyjadřuje psychologickou kritiku sociálního prostoru v kontrastu s prostorem tradičním," uvedla o vítězce předsedkyně poroty Holly Blocková. Laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého získala sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.


Diváckou cenu získal Lukáš Karbus.

Porota

Předsedkyní poroty byla Holly Block, renomovaná kurátorka a ředitelka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku. Členy poroty dále byli výtvarník Jiří Kovanda, teoretička umění a ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá, Islanďan Gunnar B. Kvaran, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu, teoretička umění a kurátorka Pavlína Morganová a Marina Shcherbenko, kurátorka a odborná poradkyně v Bottega Gallery a Shcherbenko Art Centre v Kyjevě. Novým členem poroty je od letoška výtvarný kritik a kurátor Marek Pokorný, umělecký manažer Galerie města Ostravy PLATO a bývalý ředitel Moravské galerie v Brně.

Výstava

Společná výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého - Finále 2015 proběhla od 25. září 2015 do 17. ledna 2016 v Pražákově paláci Moravské galerie v Brně. Jednotlivé projekty pracovaly s řadou aktuálních témat, jako je prekarizovaná společnost, odpovědnost člověka za jeho globální působení, které se promítá dokonce do geologických vrstev, nebo možnost uniknout roztěkanosti příznačné pro digitalizované formy komunikace. Svůj prostor na výstavě má ale také „nedotčená“ severočeská krajina, nebo první světlo ve vesmíru, jehož zkoumání se odehrává na pomezí přístupů současného umění a astrofyziky.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 26. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2015 se konal 20. listopadu 2015 v Besedním domě Filharmonie Brno. Ceremoniálem provázeli herci HaDivadla.
Záznam slavnostního večera na ČT Art je možné zhlédnout zde.