Cena Jindřicha Chalupeckého 2010

Mezinárodní porota vybrala jména šesti finalistů 21. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Díla finalistů byla vystavena v Centru současného umění DOX v Praze. Do letošního ročníku soutěže bylo nominováno či přihlášeno celkem 80 výtvarníků a skupin, tedy nejvíce v dosavadní historii soutěže. 

Finalisté

Finalisty 21. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byli v roce 2010 Vasil Artamonov a Alexey KlyuykovDavid Böhm a Jiří Franta, Václav Magid, Jakub Matuška a Alice Nikitinová.

Výstava finalistů k nahlédnutí zde.

Laureát

Laureáty pro rok 2010 se stal Vasil Artamonov a Alexey Klyuykov. „Byli vybráni pro konsistentní kvalitu jejich díla, které zahrnuje širokou škálu médií od performancí, instalací, malířství, sochařství až k sociálním projektům. Tito umělci demonstrují hlubokou znalost historie umění a reagují na impulsy z minulosti, hlavně futurismu a suprematismu. Historii umění používají jako rámec svého průzkumu a svou prací reagují na politické otázky související s vývojem demokratických systémů a kapitalistických ekonomik v bývalém sovětském bloku." Laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého získali sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.

Porota

Předsedkyní poroty byla Suzanne Altmann, německá historička umění a kurátorka. Členy poroty byli dále americká kurátorka a kritička Elizabeth Grady mimo jiné působící v MOMA New York, kurátor a spoluzakladatel Galerie Display Ondřej Chrobák, kurátorka mezinárodního projektu Billboart Gallery Europe Mira Keratová, bývalý rektor VŠUP Pavel Liška, malíř Jan Merta a kurátorka a ředitelka Muzea moderního umění ve Varšavě Joanna Mytkowska. Složení poroty bylo stejné jako předchozí dva ročníky.

Výstava

Společná výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého - Finále 2010 se odehrála v Centru současného umění DOX v Praze. Současně proběhla výstava všech dosavadních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého Laureáti 20 let, kde se představili všichni dosavadní nositelé Ceny. Kurátorkou byla Lenka Lindaurová.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 21. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2010 se konal v Centru současného umění DOX v Praze v dramaturgii bývalého laureáta Michala Pěchoučka.