Výstava Cena Jindřicha Chalupeckého 2020

Výstava Cena Jindřicha Chalupeckého 2020

Milí návštěvníci a přátelé současného umění,

vzhledem k aktuálním vládním opatřením je provoz galerie opět možný, ovšem počet návštěvníků na výstavě  je omezen. Pro aktuální situace prosím sledujte web galerie PLATO Ostrava.

Tým Společnosti Jindřicha Chalupeckého a PLATO Ostrava

Mezinárodní porota se rozhodla do finále 31. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého 2020 vybrat pět finalistek a finalistů z řad vizuálních umělců do 35 let. Jsou jimi Jakub Choma, autorská dvojice Anna Slama & Marek Delong, Marie Tučková, Jiří Žák a umělecký kolektiv působící pod názvem Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky, který tvoří Jan Kolský, Vojtěch Märc, Matěj Pavlík a Peter Sit. Z  minulého ročníku také přechází umělkyně Alma Lily Rayner, jejíž účast v  CJCH 2019 byla odložena ze zdravotních důvodů. Společná výstavní prezentace finalistek a finalistů i výstava zahraničních hostek se uskuteční na podzim 2020, poprvé v ostravské galerii PLATO.

Porota ve složení Vjera Borozan, historička a teoretička umění, pedagožka působící v  Praze – předsedkyně poroty, Zdenka Badovinac, ředitelka Moderna galerija v Lublani, João Laia, šéfkurátor Muzea současného umění Kiasma v Helsinkách, Lenka Klodová, umělkyně, vedoucí Ateliéru tělového designu FaVU VUT v  Brně a Laurel Ptak, ředitelka Art in General v  New Yorku, vybírala z  více než 80 portfolií zaslaných umělci působícími na současné české scéně. Výběr, ke kterému došla, reprezentuje širokou škálu médií i teoretických přístupů vyskytujících se v  našem uměleckém prostředí. Tvorba vybraných umělkyň a umělců zahrnuje různé výrazové prostředky od materiálnějších přístupů k  soše a objektu či kresbě a malbě až po multimediální instalace, společenskou angažovanost či teoreticko-vědeckou výzkumnou praxi. 

Mezi kritéria, která měla komise při výběru finalistů letos na mysli, se vedle originality, konzistence a vysoké úrovně tvorby dostávaly také aspekty společenské citlivosti. Jsme rádi, že můžeme mezi finalisty uvítat tvůrce, kteří důvěřují metodám uměleckého výzkumu a stavějí tak výtvarné umění po bok vědeckým a filozofickým disciplínám," říkají ve svém prohlášení mimo jiné porotci.

Výstava finalistek a finalistů 31. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2020 poprvé nebude mít vítěze, a to z rozhodnutí zúčastněných umělkyň a umělců, kteří odmítají princip soutěže. Díky tomu by se mělo dostat stejného prostoru a pozornosti všem z nich a publikum se bude moci plně soustředit na jejich nově vznikající umělecká díla, bez nutnosti jejich vzájemného srovnávání. Namísto tradičního ceremoniálu udílení ceny připravujeme dvoudenní symposium, hudební a performativní program, který bude živě streamovaný ve spolupráci s ČT Art.

Pro výstavu připravují umělkyně a umělci nové práce, které budou rozprostřeny po velkorysých prostorách bývalého hobby marketu Bauhaus, v němž PLATO Ostrava aktuálně sídlí, a v některých případech budou také reagovat na místní „dočasné struktury“, jako je knihovna, kino nebo tzv. stage. Návštěvníci budou moci shlédnout několik nových krátkých filmů, komplexní sochařské environmenty, audiovizuální instalace nebo prostředí pro vznik a činnost podpůrné platformy pro přeživší sexuálního násilí a jiných forem zneužívání a útlaku. Připravován je diskusní a performativní program a další doprovodné programy, zahrnující také hlídání dětí nebo komentované prohlídky pro nevidomé.

Zahraničními hostkami Ceny Jindřicha Chalupeckého 2020 jsou Pauline Boudry a Renate Lorenz, umělecké duo pracující společně od roku 2007 v Berlíně. Ve spolupráci s Boudry a Lorenz připravujeme evropskou premiéru jejich nové práce Queer Time, která vzniká v koprodukci Společnosti Jindřicha Chalupeckého, Mediacity v Soulu, Frac Bretagne a CA2M v Madridu. V práci Queer Time bude čtveřice performerů experimentovat s pohyby, které je pronásledují. Spektrum nenaplněných minulých nebo budoucích tužeb se přetvoří v choreografické prvky.

Program k výstavě:
6.12.2020: Jury Weekend, celodenní sympozium, hudební a performativní program
20.10.–29.1.2021: Edukační programy pro ZŠ a SŠ

 

Výstava se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hlavního města Prahy a J&T Banky.

Speciální partneři výstavy CJCH 2020: Cyrkl, Graffneck, Jami s. r. o., Zlatá loď, Z pokoje do pokoje

Speciální partneři výstavy Pauline Boudry & Renate Lorenz: Česko-německý fond budoucnosti, ifa – Institut für Auslandsbeziehungen, Swiss Arts Council Pro Helvetia

Tento web využívá k poskytování služeb, personalizaci reklamy a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie.

Souhlasím