Rafani

"Čtyřčlenná umělecká skupina Rafani se často vyjadřuje k mezinárodním politickým problémům, současně podporuje ostatní umělce a pomáhá aktivizovat lokální uměleckou komunitu. Díla na hranici společenské etikety nezřídka provokují, vyjadřují však především ochotu umělců převzít odpovědnost za svět kolem sebe." (prohlášení poroty)

Rafani se jako jediná umělecká skupina v historii Ceny Jindřicha Chalupeckého do jejího finále dostali hned dvakrát. Skupina vznikla v roce 2000 a jejími současnými členy jsou David Kořínek, Jiří Franta, Marek Meduna a Luděk Rathouský. Od svého vzniku zaujímá skupina na české umělecké scéně specifickou pozici svými kontroverzními projekty, které chytrým a jednoduchým způsobem upozorňují na společenská traumata a tabu. K tématům jako je kolektivní paměť a vina, morálka a odpovědnost přistupují angažovaně a konkrétně - přímo odkazují k minulým i současným traumatům české společnosti jako je vyhnání sudetských Němců, komunistická minulost nebo neonacismus. V posledních letech se věnují také otázce všudypřítomného dohledu a byrokracie. Jejich aktivity se pohybují především na poli performance a sociálních intervencí. Skupina založila a provozovala galerii CO14 a organizovala sérii přednášek o současném umění na Univerzitě Karlově v Praze. Rafani pravidelně vystavují jak v českém, tak zahraničním kontextu.

Skupina Rafani spolupracovala s organizátory výstavy pouze v omezené míře. Od 20. do 24. října 2006 členové skupny v improvizovaných podmínkách před Domem umění připravovali teplá jídla a nápoje, které rozdávali kolemjdoucím, Výdej jídel doprovázeli reprodukovanou, dne 24. října i živou hudbou. Členové skupiny Rafani použili Dům umění jen jako zázemí a zdroj elektrické energie pro vývařovnu. Organizátorům nedali k dispozici žádná tradiční umělecká díla ani dokumentaci. Do výstavních prosto Domu umění Rafani vůbec nevstoupili. Během vernisáže rozdali místním romským dětem barvy ve spreji a instruovali je, aby na stěnu galerie nastříkali barevná kola.

Dr. Radek Horáček, ředitel Domu umění města Brna                                           Tomáš Pospiszyl, místopředseda Společnosti Jindřicha Chalupeckého

Reportáž z výstavy Rafanů

Video: Radim Labuda

Tento web využívá k poskytování služeb, personalizaci reklamy a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie.

Souhlasím