Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2012

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2012

Už v minulém roce organizátoři Ceny Jindřicha Chalupeckého představovali veřejnosti pět finalistů mimo českou metropoli a letos přicházejí s propracovanou koncepcí doprovodného programu, který se odehraje kromě Prahy i v Brně, Ostravě, Hradci Králové a Bratislavě. Do Domu umění města Brna se stěhuje z pražského Centra současného umění DOX výstava letošních pět finalistů, kterými jsou Adéla Babanová, autorská dvojice David Böhm & Jiří Franta, Vladimír Houdek, Richard Loskot a Jiří Thýn. Ve výběru o laureáta jsou tak autoři videí, instalací, kresby, malby a fotografií. Finalisty vybrala mezinárodní sedmičlenná porota, které už podruhé předsedá kurátor MoMA v New Yorku Christian Rattemeyer.

Tradiční výstava finalistů nazvaná Finalisté 2012, pro kterou finalisté připraví nová díla, se uskuteční po třiadvacáté, a to od 25. října do 9. prosince v jedné z budov Domu umění v Brně, konkrétně v Domě pánů z Kunštátu. Jméno laureáta bude rozhodnuto po zhlédnutí finální výstavy porotou a vyhlášeno v rámci slavnostního ceremoniálu 30. listopadu v brněnském Divadle Husa na provázku. Z večera s názvem „Kdo tu cenu dostane? Hommage a Václav Havel“ v režii Vladimíra Morávka letos poprvé brněnská producentská skupina Kamily Zlatuškové připravuje přenos pro Českou televizi. Na slavnostním večeru se bude podílet také soubor Divadla Husa na provázku a kapela Sex Beatles.

Adéla Babanová

Finalistka Adéla Babanová je i díky své profesi střihačky denně v kontaktu s televizním prostředím a ve svých dílech pracuje se skutečnými příběhy a herci. Na výstavě Finále 2012 představuje inscenované video s názvem „Já tam mám tělo“, které vychází z reálné události a formou napodobuje klasický televizní detektivní žánr, instalace je pojata jako kinosál.

David Böhm a Jiří Franta

Jiří Franta a David Böhm jsou coby tvůrčí dvojice ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého již potřetí. Letos mají za sebou úspěšnou výstavu Echolog v Galerii Švestka, kde si ve své tvorbě kladli různé mechanické překážky. Na výstavě představují instalaci Diplopie složenou z kreseb a videa a vytvořenou na míru prostoru galerie, ve které nyní překážky překonávají přímo návštěvníci a stávají se tak její součástí. Obsah totiž v prostoru musí hledat a objevovat, přičemž různé objekty je možné vidět z nečekané výšky, míst a úhlů.

Vladimír Houdek

Vladimír Houdek je zástupcem tradičního média – malby, s níž se však nebojí experimentovat a zkoumat tak její proces. Na míru výstavnímu prostoru připravil expozici dvaceti velkoformátových pláten ve své typické temné barevnosti, do nichž vlepil papírové plochy, na které maloval a vznikly tak netradiční koláže.

Richard Loskot

Finalista Richard Loskot se věnuje světelným instalacím, pro výstavu vytvořil site specific instalaci plnou neobvyklých zážitků a jevů, jako je paralelní skutečnost či zpomalení času.

Jiří Thýn

Jiří Thýn je na Cenu Jindřicha Chalupeckého nominován již podruhé, jeho fotografie ve stylu perspektivně geometrické abstrakce jsou letos zaměřeny konkrétně na budovu Slovenské národní galerie a v instalaci je použit remake paneláže ze sedmdesátých let z Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem.

Tento web využívá k poskytování služeb, personalizaci reklamy a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie.

Souhlasím