Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2012

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2012

Už v předešlém ročníku organizátoři Ceny Jindřicha Chalupeckého představovali veřejnosti pět finalistů mimo českou metropoli, tento ročník přišli s propracovanou koncepcí doprovodného programu, který se odehrával kromě Prahy i v Brně, Ostravě, Hradci Králové a Bratislavě. Do Domu umění města Brna se stěhuje z pražského Centra současného umění DOX výstava letošních pěti finalistů, kterými jsou Adéla Babanová, autorská dvojice David Böhm & Jiří Franta, Vladimír Houdek, Richard Loskot a Jiří Thýn. Ve výběru jsou tak autoři videí, instalací, kresby, malby a fotografií. Finalisty vybrala mezinárodní sedmičlenná porota, které už podruhé předsedá kurátor MoMA v New Yorku Christian Rattemeyer.

Tradiční výstava finalistů nazvaná Finalisté 2012, pro kterou finalisté připravili nová díla, se uskutečnila po třiadvacáté, a to od 25. října do 9. prosince 2012 v jedné z budov Domu umění v Brně, konkrétně v Domě pánů z Kunštátu. Jméno laureáta bylo rozhodnuto po zhlédnutí finální výstavy porotou a vyhlášeno v rámci slavnostního ceremoniálu 30. listopadu v brněnském Divadle Husa na provázku. Z večera s názvem „Kdo tu cenu dostane? Hommage a Václav Havel“ v režii Vladimíra Morávka tento ročník poprvé připravila brněnská producentská skupina Kamily Zlatuškové pro přenos České televize. Na slavnostním večeru se podílel také soubor Divadla Husa na provázku a kapela Sex Beatles.

Adéla Babanová

Finalistka Adéla Babanová je i díky své profesi střihačky denně v kontaktu s televizním prostředím a ve svých dílech pracuje se skutečnými příběhy a herci. Na výstavě Finále 2012 představuje inscenované video s názvem „Já tam mám tělo“, které vychází z reálné události a formou napodobuje klasický televizní detektivní žánr, instalace je pojata jako kinosál.
Více o autorce

David Böhm a Jiří Franta

Jiří Franta a David Böhm jsou coby tvůrčí dvojice ve finále Ceny Jindřicha Chalupeckého již potřetí. Letos mají za sebou úspěšnou výstavu Echolog v Galerii Švestka, kde si ve své tvorbě kladli různé mechanické překážky. Na výstavě představují instalaci Diplopie složenou z kreseb a videa a vytvořenou na míru prostoru galerie, ve které nyní překážky překonávají přímo návštěvníci a stávají se tak její součástí. Obsah totiž v prostoru musí hledat a objevovat, přičemž různé objekty je možné vidět z nečekané výšky, míst a úhlů.
Více o autorech

Vladimír Houdek

Vladimír Houdek je zástupcem tradičního média – malby, s níž se však nebojí experimentovat a zkoumat tak její proces. Na míru výstavnímu prostoru připravil expozici dvaceti velkoformátových pláten ve své typické temné barevnosti, do nichž vlepil papírové plochy, na které maloval a vznikly tak netradiční koláže.
Více o autorovi

Richard Loskot

Finalista Richard Loskot se věnuje světelným instalacím, pro výstavu vytvořil site specific instalaci plnou neobvyklých zážitků a jevů, jako je paralelní skutečnost či zpomalení času.
Více o autorovi

Jiří Thýn

Jiří Thýn je na Cenu Jindřicha Chalupeckého nominován již podruhé, jeho fotografie ve stylu perspektivně geometrické abstrakce jsou letos zaměřeny konkrétně na budovu Slovenské národní galerie a v instalaci je použit remake paneláže ze sedmdesátých let z Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem.
Více o autorovi