Cena Jindřicha Chalupeckého 2014

Mezinárodní porota vybrala jména pěti finalistů 25. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Díla finalistů byla vystavena v Národní galerii v Praze. Finalisté se vůbec poprvé ucházeli také o hmotnou cenu v podobě mosazného kolíku navrženého Maximem Velčovským. „Po smrti Václava Havla, který cenu tradičně předával, už bohužel nebyl moment udílení ceny tak slavnostní a jedinečný. Cítili jsme proto, že je třeba jej opět ozvláštnit, a shodli jsme se, že tak významné umělecké ocenění, jako je právě Cena Jindřicha Chalupeckého, si zaslouží hmotnou odměnu, která přetrvá a bude laureátům připomínat jejich úspěch,“ vysvětlila Lenka Lindaurová.

Finalisté

Finalisty 25. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byli v roce 2014 Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková, Roman Štětina a Tereza Velíková„Letos se sešly ve finále výjimečné osobnosti, které se vyjadřují zcela aktuálním jazykem a velmi jednoznačně. Můj vzkaz všem zvědavým divákům je: otevřete svou mysl a nechte se vtáhnout do vzrušující hry, kterou současné umění je. Tentokrát to budou fotografie, nové technologické objevy, záhadné objekty a filmy,“ popsala 25. ročník Ceny Lenka Lindaurová, kurátorka výstavy a předsedkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Výstava finalistů k nahlédnutí zde.

Laureát

Laureátem pro rok 2014 se stal Roman Štětina„Roman Štětina ve svých dílech demonstruje vztah zvuku a vizuální složky, zvuk přitom hraje zásadní roli. Jeho tvorba nabízí fascinující intelektuální dialog různých médií jako je video, fotografie či instalace. V centru Štětinovy pozornosti se však nachází médium, které pomalu mizí ze současné kultury vnímání - totiž rádio. Cílem těchto historických návratů je zájem o změny v systému vnímání moderního člověka, kdy se důraz přesouvá od auditivní složky ke složce vizuální. Autor tak činí minimalistickým, dokumentárním stylem, který nám umožňuje porozumět tomu, co přesahuje, a zároveň zůstává neviditelným (někdy pouze slyšitelným) kontextem utváření dnešního člověka,"  zdůvodnila nominaci porota. Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého získal sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.

Diváckou cenu získal Richard Loskot.

Porota

Předsedkyní poroty byla Holly Block, renomovaná kurátorka a ředitelka The Bronx Museum of the Arts v New Yorku. Členy poroty byli dále historička umění Milena Bartlová, výtvarník Jiří Kovanda, teoretička umění a ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá, Islanďan Gunnar B. Kvaran, ředitel The Astrup Fearnley Museum of Modern Art v Oslu, teoretička umění a kurátorka Pavlína Morganová a Marina Šerbenko, kurátorka a odborná poradkyně v Bottega Gallery a Shcherbenko Art Centre v Kyjevě.

Výstava

Společná výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého - Finále 2014 se odehrála v Národní galerii v Praze. Expozice děl pěti finalistů nabízela různá umělecká média, od klasické fotografie až po celovečerní film či audiovizuální interaktivní instalace. Spolu s letošními finalisty vystavoval i loňský laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého Dominik Lang. V rámci výstavy také Společnost Jindřicha Chalupeckého připravila ve spolupráci s Lektorským oddělením Národní galerie sérii specifických doprovodných programů, jako jsou komentované prohlídky s finalisty ceny, promítání jejich videoportrétů a další.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 25. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2014 se konal 20. listopadu 2014 ve Studiu Hrdinů ve Veletržním paláci v Praze. Režie ceremoniálu se ujal renomovaný divadelní režisér Jan Nebeský, který působil mimo jiné v Činoherním klubu nebo Národním divadle v Praze a nyní režíruje právě ve Studiu Hrdinů.