Cena Jindřicha Chalupeckého 2012

Mezinárodní porota vybrala jména pěti finalistů 23. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Díla finalistů byla vystavena v jedné z budov Domu umění v Brně, konkrétně v Domě pánů z Kunštátu. Cena Jindřicha Chalupeckého byla stejně jako v loňském roce doplněna o doprovodný program 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst a v období od července do listopadu tak byli postupně představeni jednotliví finalisté. Projekt navazuje na loňský úspěšný model prezentace, kdy byli umělci představeni v pěti prostorově a organizačně odlišně vzniklých situacích, které si sami zvolili.

Finalisté

Finalisty 23. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byli v roce 2012 Adéla Babanová, autorská dvojice David Böhm & Jiří Franta, Vladimír Houdek, Richard Loskot a Jiří Thýn. Jsou to autoři videí, instalací, kresby, malby a fotografií. Davida Böhma a Jiřího Frantu porota zahrnula do svého výběru již potřetí, oceňuje jejich až obsesivní zaujetí pro hledání kresby v jejích nejrůznějších manifestacích a utajeních. Jiří Thýn je mezi finalisty již podruhé, a to pro své formálně dokonalé instalace, které jsou úzce spjaty s určitými příběhy a debatami v umění, týkajícími se problematiky statusu (fotografického) obrazu.

Výstava finalistů k nahlédnutí zde.

Laureát

Laureátem pro rok 2012 se stal Vladimír Houdek, který byl vybrán díky naléhavosti, se kterou na plátna přenáší reflexivně se vracející zkušenost umění – postmoderní a neomoderní současně.Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého získal sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.
Diváckou cenu získali David Böhm & Jiří Franta. 

Porota

Předsedou poroty byl kurátor MoMA Christian Rattemeyer. Členy poroty byli dále šéfkurátor vídeňského MuMoK Rainer Fuchs, kurátor a šéfredaktor uměleckého magazínu Springerin Georg Schöllhammer, čeští kurátoři Ondřej Chrobák, Edith Jeřábková, Mira Keratová a umělec a pedagog Tomáš Lahoda.

Výstava

Společná výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého - Finále 2012 se odehrála v Domu umění města Brna. Už v minulém roce organizátoři Ceny Jindřicha Chalupeckého představovali veřejnosti pět finalistů mimo českou metropoli a letos přišli s propracovanou koncepcí doprovodného programu, který se odehrál kromě Prahy i v Brně, Ostravě, Hradci Králové a Bratislavě.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 23. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2012 se konal 30. listopadu v brněnském Divadle Husa na provázku. Nesl název „Kdo tu cenu dostane? Hommage à Václav Havel“ a proběhl v režii Vladimíra Morávka. Na slavnostním večeru se také podílel soubor Divadla Husa na provázku a kapela Sex Beatles.