Matyáš Chochola: Alchymista

17. dubna 2021 – 22. května 2021
Gossamer Fog |
BST 186a Deptford High Street |
London | UK
www.gossamerfog.com
Kurátorka: Veronika Čechová
Produkce: Jakub Lerch
17. dubna 2021 – 22. května 2021
Gossamer Fog |
BST 186a Deptford High Street |
London | UK
www.gossamerfog.com
Kurátorka: Veronika Čechová
Produkce: Jakub Lerch
Matyáš Chochola se v rámci svého nejnovějšího uměleckého projektu převtělil do podoby mystického druida –alchymisty, který podnikne pouť prostorem i časem, aby dočasně zhmotnil v londýnské galerii Gossamer Fog svou dílnu a zprostředkoval návštěvníkům svůj léčivy lektvar ve formě podmanivého parfému. Výstava přináší několik atmosférických krajinných instalací spolu s video záznamy vyprávějící příběh legendy o vzniku lektvaru a jeho významu, o zrození samotného druida a o jeho putování. Prostorová instalace v galerii bude zahrnovat skleněné autorské sochy, léčivé magické formule psané tajným jazykem, který pro tuto příležitost umělec vytvořil a přírodní elementy, jež jsou zdrojem druidovy moudrosti.
Matyáš Chochola je český výtvarníka performer, laureát Ceny Václava Chada (2012) a Ceny Jindřicha Chalupeckého 2016. Jádrem Chocholovy mnohovrstevné umělecké tvorby je performance na pomezí šamanských a rituálních obřadů, během kterých vznikají výtvarné artefakty. Ty následně komponuje do neortodoxních site-specific instalací, jež často kombinují divokost, sílu a animalitu s trashovou estetikou diskoték devadesátých let nebo duchovním obřadem. Vystavoval mimo jiné v Berlíně, Miláně a na prestižním bienále současného umění Manifesta v Curychu.
Kuratorský text
Výstava Matyáše Chocholy Alchymista tématizuje fenomén návratu do období předrozumového poznání, jehož se v současné době hromadně účastní nemalá část západní civilizace. Navzdory neustálému vědeckému pokroku zdokonalujícímu lidské vědomosti o světě, v němž se nacházíme a jehož jsme součástí, lze zároveň pozorovat rozkvět všemožných alternativních výkladů reality a principů jejího fungování. Jako by jediná cesta, jak se vyrovnat s vyhrocenou podobou tradičního západního racionálního přístupu ke světu, který se zvrtnul ve slepé a bezohledné využívání světa kolem nás, spočívala v dramatickém obratu čelem vzad.
Tento spekulativní pohled na to, co je a co není „skutečné“, získává na relevanci tím víc, čím je naše žitá skutečnost vzdálenější od našich očekávání ohledně oné „skvělé budoucnosti“. Lze ho vnímat jako nekritický a snad i naivní, dokáže ovšem poskytnout útěchu svou zdánlivou jednoduchostí pramenící z odkazů na přírodu a její elementární symboliku.
V důsledku jde ale spíš o úkrok stranou, do nějaké paralelní reality, ve které sice platí rozumem poznatelné zákony fyziky i ty lidstvem vytvořené, ale zároveň zde funguje i magie a nepoznané síly, jež se na osudu světa podílejí měrou stejnou, ne-li větší, než lidské jednání.
Tento pomyslný útěk proti běhu času se projevuje v nejrůznějších podobách, s rozdílnou mírou intenzity. Někomu stačí jednou za čas zkonzultovat důležitá rozhodnutí s kartářkou či vědmou, jiný si bez pravidelného čištění svého obydlí energií z krystalů již svůj život nedokáže představit. Praktikování rituálů a vyznávání vlivu neviditelných a neměřitelných energií přetrvává pochopitelně také proto, že do určité míry a v jistých chvílích opravdu funguje.
A samozřejmě předat alespoň část zodpovědnosti za svůj osobní život i kolektivní směřování společnosti „do rukou“ nějaké vyšší moci, ať už jsou to blíže nespecifikované síly, nadpřirozené bytosti, či planety a hvězdy, je rozhodně lákavé.
Mytologie je plná kouzelných postav vládnoucích nadpřirozenou mocí a ovlivňujících vývoj událostí a životy lidí. Matyáš Chochola nyní obohatil současnou mytologii o další legendu. Příběh o mocném šamanovi-alchymistovi je jednou z možných odpovědí na snahy o nalezení opory v současné době, kdy se pomalu, ale jistě rozpadají dosavadní racionální jistoty. Tajemná postava přinášející pomoc v těžkých časech, obdařená schopností putovat napříč obdobími i místy, je někým, kdo by byl v současné chvíli rozhodně vítaný. Novodobý Kelt, kterému propůjčil své tělo sám umělec, se zjevil z trhliny v prostoru a času vedoucí do mýtického světa. Přichází jako dočasné zhmotnění onoho archetypu, aby poskytl vodítko pro tápající současníky. Mágova poslední reinkarnace v sobě kloubí vědomosti a nástroje urbánního prostředí s primitivní silou živlů a nadpřirozených mocností. Za využití zvláštní kombinace technologie a magie tvoří svá kouzla a magické lektvary.
Mnozí slyšeli legendy o tajemném mágovi, který se v různých podobách zjevuje v čase nouze a přináší radu, pomoc, případně propůjčí dočasně své magické prostředky pro obnovení řádu. Není to poprvé, kdy se zničehonic objevil, aby za pomoci vlastního fyzického nasazení a pradávných okultních učení pomohl ztraceným nalézt opět cestu a pomohl těm, kteří se ocitli v nouzi.
Foto: Samuel Capps

Alchymista, pohled do výstavy, různá média, instalace, 2020.

Strom života, pozlacená ocel, foukané sklo, měď, 260 x 185 x 152 cm, 2020.

Magický vůz, bronz, ocel, mosaz, 40 x 50 x 43 cm, 2020.

Žalud, detail ze Stromu života, foukané sklo, pozlacená ocel, měď, 260 x 185 x 152 cm, 2020.

Alchymista, pohled do výstavy, různá media, instalace, 2020.

Alchymistův kámen, tavené sklo (červené a šedé) s rytinou, 42 x 17 x 71 cm.

Alchymistův kámen, detail, tavené sklo (červené a šedé) s rytinou, 42 x 17 x 71 cm, 2020.

Alchymista, pohled do výstavy, různá media, instalace, 2020.

Alchymista, pohled do výstavy, různá media, instalace, 2020.

Alchymista, pohled do výstavy, různá media, instalace, 2020.

Alchymista, pohled do výstavy, různá media, instalace, 2020.

Alchymista, pohled do výstavy, různá media, instalace, 2020.

Alchymista, pohled do výstavy, různá media, instalace, 2020.

Ruka kouzelníka, bronz, 14 x 9 x 28 cm, 2020.

Alchymista, vícebarevné tavené sklo, žulový kámen, 34 x 37 x 39cm, 2020.

Alchymista, pohled do výstavy, různá media, instalace, 2020