Jindřichův model #3: Pavel Kopřiva

Jindřichův model #3: Pavel Kopřiva

Jindřichův model #3: Pavel Kopřiva

Třetí výstava ze série Jindřichův model je věnována Pavlu Kopřivovi, který poprvé představil vystavenou instalaci „Lokální problém“ roku 2001 v rámci finálové výstavy Ceny Jindřicha Chalupeckého ve Veletržním paláci. Pro Berlínskej model transformoval Kopřiva projekt do podoby opuštěného show-roomu, který na jedné straně vyzdvihuje kvality specifické sklářské techniky, k níž umělce přivedla jeho žena, současně jej ale můžeme s nadsázkou vnímat také jako memento zašlé slávy. Esteticky působivé stříbrné „kapky“ prosákly v různých modifikacích do práce mnoha designérů a začaly tak žít vlastním životem. Kopřiva si tuto odcizenou výtvarnou formu v Berlínském modelu znovu symbolicky přivlastňuje a význam „Lokálního problému“ se tak současně mění na lehce (sebe)ironické gesto problematizující mýtus originality.

Doc. Mgr.A Pavel Kopřiva Ph.D (*1968) je umělec pracující s multimediálními instalacemi a sklem. Pedagogicky působí na Fakultě výtvarných umění UJEP v Ústí nad Labem a na sklářské škole v Kamenickém Šenově. Více o autorově tvorbě je ke shlédnutí zde.


O Jindřichově modelu:

Protože rok 2019 je rokem udílení 30tého ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, rozhodli se její organizátoři ohlédnout do vzdálenější minulosti Ceny a připomenout publiku některé umělecké projekty z prvních dvaceti let CJCh. Výběr je soustředěný na díla, která v kontextu doby jejich vzniku byla zvláště podnětná či progresivní, a zároveň slibují zajímavou reinterpretaci v současné situaci.

V průběhu října a listopadu budou v galerii Berlínskej model v Praze pravidelně probíhat jednovečerní výstavy vybraných umělkyň a umělců, kteří nově uchopí své projekty z účasti v CJCh a posunou je ve formě a obsahu, případně je doplní novým dílem či komentářem.


Výstavní série Jindřichův model je realizována za finanční podpory Ministerstva kultury České Republiky, Magistrátu hlavního města Prahy, Nadace a centra pro současné umění Praha a Art District 7.