Nabíjení Ceny Jindřicha Chalupeckého 2016

Předtím, než se Cena Jindřicha Chalupeckého pro rok 2016 dostala k laureátovi, putovala rukama umělkyň, umělců a uměleckých skupin, které s ní podle svého uvážení mohli uspořádat jakoukoli akci zdokumentovanou krátkým videem. "Nabili" tak cenu symbolickým obsahem.

Nabíjení Ceny Jindřicha Chalupeckého 2016

Cena Jindřicha Chalupeckého je každoročně udílena při slavnostním ceremoniálu, který měl za více než čtvrtstoletí existence tohoto ocenění řadu podob: od předávání Ceny prezidentem Václavem Havlem na Pražském hradě, přes mnohem komornější a alternativní setkání až po divadelní formy a přímé přenosy v televizi či rozhlase. Na základě impulzu od finalistů CJCh 2015 – Vojtěcha Fröhlicha, Lukáše Karbuse, Barbory Kleinhamplové, Pavly Scerankové a Pavla Sterce jsme se pro nadcházející ročník 2016 rozhodli svěřit jim námět a koncepci udílení Ceny a vytvořit tak mezi jednotlivými ročníky určitou posloupnost.

Ceremoniál udílení Ceny Jindřicha Chalupeckého 2016 moderovaný Tomášem Pozspiszylem se zaměřil na prezentaci finalistů skrze krátké dokumentární filmy, projevy porotců a krátké performativní vstupy finalistů nebo jejich hostů. Nejprve jsme ale fyzickou cenu, kterou navrhl Maxim Velčovský, v duchu „štafety“ vyslali na cestu uměleckou scénou – putovala rukama umělkyň, umělců a uměleckých skupin, které s ní podle svého uvážení mohli uspořádat jakoukoli akci zdokumentovanou krátkým videem. Ocenění tak symbolicky nabylo skutečnou „cenu“.

Představujeme sérii intervencí napříč současným českým výtvarným prostředím, i putování fyzické ceny do poměrně odlehlých geografických končin. Cena obohacená o své zážitky z ateliérů umělců, uměleckých škol i specifických výletů nakonec doputovala (možná v pozměněné podobě) do rukou laureáta CJCh 2016, kterým se stal Matyáš Chochola.

Tento web využívá k poskytování služeb, personalizaci reklamy a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie.

Souhlasím