Nabíjení Ceny Jindřicha Chalupeckého 2016

Nabíjení Ceny Jindřicha Chalupeckého 2016

Cena Jindřicha Chalupeckého je každoročně udílena při slavnostním ceremoniálu, který měl za více než čtvrtstoletí existence tohoto ocenění řadu podob: od předávání Ceny prezidentem Václavem Havlem na Pražském hradě, přes mnohem komornější a alternativní setkání až po divadelní formy a přímé přenosy v televizi či rozhlase. Na základě impulzu od finalistů CJCh 2015 – Vojtěcha Fröhlicha, Lukáše Karbuse, Barbory Kleinhamplové, Pavly Scerankové a Pavla Sterce jsme se pro nadcházející ročník 2016 rozhodli svěřit jim námět a koncepci udílení Ceny a vytvořit tak mezi jednotlivými ročníky určitou posloupnost.

Ceremoniál udílení Ceny Jindřicha Chalupeckého 2016 moderovaný Tomášem Pozspiszylem se zaměřil na prezentaci finalistů skrze krátké dokumentární filmy, projevy porotců a krátké performativní vstupy finalistů nebo jejich hostů. Nejprve jsme ale fyzickou cenu, kterou navrhl Maxim Velčovský, v duchu „štafety“ vyslali na cestu uměleckou scénou – putovala rukama umělkyň, umělců a uměleckých skupin, které s ní podle svého uvážení mohli uspořádat jakoukoli akci zdokumentovanou krátkým videem. Ocenění tak symbolicky nabylo skutečnou „cenu“.

Představujeme sérii intervencí napříč současným českým výtvarným prostředím, i putování fyzické ceny do poměrně odlehlých geografických končin. Cena obohacená o své zážitky z ateliérů umělců, uměleckých škol i specifických výletů nakonec doputovala (možná v pozměněné podobě) do rukou laureáta CJCh 2016, kterým se stal Matyáš Chochola.