Manifest k mezinárodnímu dni žen - kolektiv Sdruženy na vernisáži výstavy Ines Doujak: Semínka
Ahoj ahoj, všechny vás moc zdravíme, my jsme intersekcionálně feministický kolektiv Sdruženy.
Dnes je MDŽ a proto chceme připomenout, že stojíme na ramenech globálního feministického, kvír, dělnického, a anti-rasistického, dekoloniálního hnutí.
Zároveň chceme připomenout, že společenské změny a práva které tato hnutí vydobyla, jsou v ohrožení. Chce nás o ně připravit mezi jinými globální anti-gender hnutí a jemu přisluhující bohatí a mocní šířící rostoucí vlnu fašismu.
Anti-gender hnutí, financované katolickou církví, ruskou ortodoxní církví, ruskými oligarchy a americkými oligarchy dosahuje legálních vítězství jako bylo zrušení ústavního práva na interrupci v USA a odmítnutí ratifikace Istanbulské úmluvy v mnoha evropských zemích.
Snaží se nás taky přesvědčit, že feminismus, anti-rasismus a přítomnost kvír lidí ve společnosti jsou cizí importy, které se neslučují s lokální kulturou všech zemí na světě. Není to tak. Feminismus, anti-rasismus a existence kvír lidí má bohatou intelektuální a kulturní historii všude po světě, jen o ní třeba díky koloniálnímu útlaku nevíme.
Kromě anti-gender hnutí zároveň bojujeme se spoustou dlouhodobých, a velmi hmatatelně lokálně relevantních forem útlaku jako je nedostupné bydlení, rasismus vůči romskému obyvatelstvu, xenofobie a diskriminace uprchlictva, ablismus, sexismus a sexualizované násilí. Je toho hodně.
Boj proti obrovskému, finančně zajištěnému anti-gender hnutí a mocným systémům útlaku kapitalismu a patriarchátu se může zdát beznadějný a vyvolávat intenzivní pocity smutku, bezmoci a osamělosti. Proto dnes chceme pomyslně zpřítomnit propojenost feministického hnutí odporu a připomenout: Nejste. V. Tom. Samx. Existují lidé, skupiny, kolektivy iniciativy, které si to nedají líbit a aktivně vzdorují. A jsou stejně tak propojení, tím více že je nespojuje touha po zisku a moci ale Solidarita.
Je spousta dalších věcí, o kterých bychom v této souvislosti chtělx mluvit. Máme však jen krátkých 5 minut - tak chci jen připomenout: Nikdo z nás není svobodný, dokud všichnx nejsme svobodnx. There is no liberation of women* without the liberation of Palestine. Po vzory Angely Davis a dalších si zvědomujeme, že téma osvobození Palestiny a boje proti koloniálnímu útlaku vždy bylo a je feministické a musí být součástí naší analýzy. V Paříži se pokusilx zakázat feministický pochod spojený s MDŽ, protože jeho součástí bylx pro-palestinské kolektivy. To je něco, co denně sledujeme všude po světě. Vyjadřujeme solidaritu všem, kterx dnes nemají možnost se veřejně sdružovat, jen protože říkají pravdu.
Díky moc že tu jste.
foto: Neptun Marouš