Lenka Glisníková

Lenka Glisníková

"Lenka Glisníková představuje ve svých dílech nezávislý přístup k rozšířené fotografii a transmédiím. Jejich materiálové a vizuální kvality posouvají konceptuální vztah k fotografii na novou úroveň. Její projekty se s lehkostí přizpůsobují rychlosti sociálních médií a často zkoumají technologický vývoj na okrajích fotografické tvorby. Zároveň zpochybňují a přehodnocují pojmy abstrakce či pop umění. Fotografie je dekonstruována a znovu skládána do nových forem; postupně nabývá sochařských a tělesných kvalit, získává dokonce své vlastní tělo.” (prohlášení poroty)

Lenka Glisníková (1990) studovala v ateliéru fotografie Michala Kalhouse na Fakultě umění v Ostravě a poté absolvovala magisterské studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Alexandry Vajd a Martina Kohouta. Glisníková aktivně čerpá ze svých zkušeností s médiem fotografie. Rozšiřuje ji však o tvorbu instalací a objektů poukazujících na důsledky současných změn našeho životního stylu, k nimž dochází následkem neregulovaného technologického pokroku. Ve svém zkoumání reviduje vliv těchto nových technologií na naši společnost, lidské tělo, mysl a pocity. V interpretacích, které používá ve své praxi, vnímá technologie jako určující pro náš způsob práce, odpočinku, přemýšlení a organizaci času.  
Vystavovala v galeriích jako Lítost, Fotograf Gallery and City Surfer Office v Praze. Byla nominována na Cenu pro diplomanty evropských uměleckých škol STARTPOINT PRIZE 2019, kde získala čestné uznání poroty. Spolu s kolegyní Karolínou Matuškovou, se níž spolupracuje pod labelem shotby.us, byla nominována na cenu Czech Grand Design v kategorii Fotograf roku 2019. V roce 2020 v této kategorii zvítězily.