Intervence #21: Anna Hulačová

Intervence #21: Anna Hulačová

Prvoci

Již podruhé jste se ve Vodárně Kolín mohly setkat s díly současného výtvarného umění. Po loňské prezentaci skleněných objektů Pavla Kopřivy hostí letos Vodárna Kolín výraznou sochařku Annu Hulačovou. Hulačová, která je v posledních letech českou hvězdou na mezinárodním uměleckém nebi, vystavuje v tubusu vodní nádrže sérii betonových reliéfů z cyklu Prvoci. Jde o více či méně stylizované ztvárnění jednobuněčných organismů, které biologové v minulosti klasifikovali jako "prvotní živočichy".

Velké množství prvoků žije ve vodě a naprostá většina potřebuje ke svému životu alespoň vlhké prostředí. Prospívají nejlépe při teplotách 15–25 °C a naopak teploty nad 40 °C už pro většinu z nich představují záhubu. Ačkoli jsou prvoci základem potravního řetězce, i jejich existence čelí v souvislosti s globálním oteplováním a suchem významné hrozbě. Umístění reliéfů do prázdné vodní nádrže je tak znovu připomínkou významu vody pro veškerý život na Zemi.

Motiv prvoků zároveň odráží zájem Anny Hulačové o myšlenky australské teoretičky Astridy Neimanis, která pracuje s konceptem tzv. hydrofeminismu, aby popsala propojenost všeho živého i anorganických procesů na naší planetě. Membrána, která umožňuje prvokům příjem potravy nebo pohyb je pro Neimanis metaforou propustnosti – i skrze naše těla proudí voda, která se pak v absolutním smyslu stává součástí mraků, moří a dalších živých organismů kolem nás. Voda nás spojuje a je stálou připomínkou toho, že musíme pečovat o sebe navzájem, protože nejsme svrchovaní páni tvorstva, ale i naše existence závisí na křehké rovnováze přírody.

Anna Hulačová  (nar. 1984) je výjimečná sochařka, jejíž tvorba aktualizuje tradiční řemesla a do jazyka současného umění překládá inspiraci nalézanou ve starých mytologiích, východních kulturách, ale také v českých lidových tradicích a původní křesťanské symbolice. Převážně figurativní práce ztělesňují zcela osobitou estetiku na pomezí starodávných idolů, gotické dřevořezby a plošného minimalismu grafického designu a fotografie. Více o autorčině tvorbě naleznete zde. Hulačová byla v roce 2016  finalistkou Ceny Jindřicha Chalupeckého.
 
Rozhledna Vodárna  patří k dominantám města Kolína, byla postavena v roce 1928 dle projektu J. V. Hráského a architekta Františka Jandy, žáka Jana Kotěry. V roce 2010 byla prohlášena za kulturní památku. Čtyřicet pět metrů vysoká věž, která byla po rozsáhlé rekonstrukci otevřena jako rozhledna, nabízí vyhlídku z nejvyššího patra, bezbariérový ochoz, a je zde umístěno i malé informační centrum.