Cena Jindřicha Chalupeckého 2008

Mezinárodní porota vybrala jména šesti finalistů 19. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Díla finalistů byla vystavena v Domě pánů z Kunštátu Domu umění města Brna.

Finalisté

Finalisty 19. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byli v roce 2008 Radim Labuda, Zbyněk Baladrán, Jiří Skála, Ondřej Brody, Tomáš Moravec a Evžen Šimera.

Laureát

Laureátem pro rok 2008 se stal Radim Labuda. Práce Radima Labudy kloubí osobní rozměr i referenci historie umění. Navíc jsou oproštěné od sexuálních stereotypů, které jsou současnému umění často vlastní," uvedla Charlotta Kotíková. Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého získal sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.

Porota

Předsedkyní poroty byla Suzanne Altmann, německá historička umění a kurátorka. Členy poroty byli dále americká kurátorka a kritička Elizabeth Grady mimo jiné působící v MOMA New York, kurátor a spoluzakladatel Galerie Display Ondřej Chrobák, kurátorka mezinárodního projektu Billboart Gallery Europe Mira Keratová, bývalý rektor VŠUP Pavel Liška, malíř Jan Merta a kurátorka a ředitelka Muzea moderního umění ve Varšavě Joanna Mytkowska.

Výstava

Společná výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého - Finále 2008 se odehrála v Domě pánů z Kunštátu Domu umění města Brna. Kurátorem výstavy byl Tomáš Pospiszyl. „Labuda představil performanci pěti dobrovolníků svázaných do kozelce, kteří na žíněnkách zakoušeli napětí mezi sexuální touhou a násilím. Vše doplnil o počítač, na němž se lidé mohli přes Skype spojit s filipínským studentem přivydělávajícím si erotikou přes internet. Toho Labuda najal, aby s lidmi pro tentokrát pouze mluvil," uvedl deník iDnes v roce 2008.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 19. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2008 se konal v Domě umění v Brně. Cenu předal rakouský akcionista Hermann Nitsch. Záznam slavnostního večera na Artyčok TV je možné zhlédnout zde:
http://artycok.tv/462/jindrich-chalupecky-award-ceremony-2008