Cena Jindřicha Chalupeckého 2007

Mezinárodní porota vybrala jména pěti finalistů 18. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Jednotlivá díla finalistů byla vystavena v pěti různých galeriích v Praze. Slavnostní předání Ceny proběhlo v pražském klubu Roxy.

Finalisté

Finalisty 18. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byli v roce 2007 Eva Koťátková, Zbyněk Baladrán, Jakub Hošek, Jan Nálevka a Pavla Sceranková. Zbyněk Baladrán i Jakub Hošek byli nominováni již v roce 2005.

Laureát

Laureátem pro rok 2006 se stala Eva Koťátková. „Pracuji s každodenními příběhy a situacemi, které přehodnocuji, přetvářím a rozestavuji v nových souřadnicích, daných mou osobní zkušeností. Jednoduché činnosti ověřuji jejich ztíženým provedením a trváním, prodlužovaným až k neúnosnosti. Testuji tak vlastní fyzické možnosti, proměnlivost a meze svého prožívání konkrétních situací, prostorových, významových a osobních vztahů,řekla ve svém textu autorka v katalogu Ceny Jindřicha Chalupeckého - Finále 2007. Laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého získala sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.

Porota

Předsedkyní poroty byla Milena Kalinovská, teoretička umění, kurátorka a ředitelka Sbírky moderního a současného umění v Národní galerii v Praze. Členy poroty byli dále fotografka a multimediální umělkyně Milena Dopitová, německý historik umění a bývalý ředitel Tate Gallery Liverpool Christoph Grunenberg, kurátor a performer František Kowolowski, malíř Jan Merta, historička umění a publicistka Jana Oravcová, italský pedagog a kurátor Roberto Pinto a ředitel výstavního prostoru De Veemvloer Radek Váňa. Složení poroty bylo stejné jako předchozí ročník.

Výstava

Společná výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého - Finále 2007 se odehrála ve více galeriích v závislosti na finalistech. Laureátka Eva Koťátková se prezentovala v galerii Jelení, Zbyněk Baldrán v Galerii NoD, Jakub Hošek v galerii A.M. 180 (za jejímž vznikem i dramaturgií stojí právě Jakub Hošek, společně s Anežkou Hoškovou a Štěpánem Bolfem), Jan Nálevka v galerii etc. a Pavla Sceranková v galerii Entrance.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureátky 18. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2007 se konal v pražském klubu Roxy, který stejně jako Galerii NoD spravuje Linhartova nadace.