Cena Jindřicha Chalupeckého 2006

Mezinárodní porota vybrala jména šesti finalistů 17. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Díla finalistů, která byla tento ročník všechna konceptuální, byla vystavena v Domě umění v Brně.  

Finalisté

Finalisty 17. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byli v roce 2006 Barbora Klímová, Jan Jakub Kotík, Dominik Lang, Rafani, Dušan Skala a Tomáš Svoboda.

Laureát

Laureátem pro rok 2006 se stala Barbora Klímová. Cenu jí udělujeme za citlivý dialog s nedávnou historií umění. Zkoumá specifické práce českých umělců zabývajících se performancí a trvalou důležitost jejich tvorby," odůvodnila výběr porota. Laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého získala sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.

Porota

Předsedkyní poroty byla Milena Kalinovská, teoretička umění, kurátorka a ředitelka Sbírky moderního a současného umění v Národní galerii v Praze. Členy poroty byli dále fotografka a multimediální umělkyně Milena Dopitová, německý historik umění a bývalý ředitel Tate Gallery Liverpool Christoph Grunenberg, kurátor a performer František Kowolowski, malíř Jan Merta, historička umění a publicistka Jana Oravcová, italský pedagog a kurátor Roberto Pinto a ředitel výstavního prostoru De Veemvloer Radek Váňa. Složení poroty bylo stejné jako předchozí ročník.

Výstava

Společná výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého - Finále 2006 se odehrála v Galerii hlavního města v Domu umění města Brna.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureátky 17. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2006 se konal v Domě umění v Brně.