Cena Jindřicha Chalupeckého 2004

Mezinárodní porota vybrala jména šesti finalistů 15. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Díla finalistů byla vystavena v Domu umění v Brně.

Finalisté

Finalisty 15. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byli v roce 2004 byli Ján Mančuška, Zbyněk Baladrán, Isabela Grosseová, Jana Kalinová, Rafani a Jiří Skála. Rafani jsou umělecká skupina působící od roku 2000, jejíž členové jsou Jiří Franta, Marek Matějka (který zemřel v roce 2011), Marek Meduna, Petr Motejzlík a Luděk Rathouský. Jednalo se o první uměleckou skupinu, která byla nominována na Cenu.

Laureát

Laureátem pro rok 2004 se stal Ján Mančuška. „Mančuška se věnuje tvorbě simulující poněkud podivné české kutilství. Z různých neadekvátních předmětů staví nové kompozice i celé interiéry, třeba vanu z mýdla ... Cena pro nejzajímavějšího umělce do pětatřiceti let snad nikdy nebyla udělena podobně „těžkému“ umělci. V lepším případě vystavuje něco na způsob nepoužitelného nábytku nebo nápisů na zdi. Jeho cílem ale je, abychom lépe vnímali svět kolem sebe," píše Lenka Lindaurová pro MF DNES v roce 2004. Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého získal sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.
Ján Mančuška zemřel v roce 2011.

Porota

Předsedkyní poroty byla Charlotta Kotíková, historička umění a kurátorka, která působila v brooklynském Muzeu moderního umění v New Yorku a jako předsedkyně Společnosti Ceny Jindřicha Chalupeckého. Členy poroty byli dále historik umění a pedagog Vladimír Beskid, sochařka a fotografka Magdalena Jetelová, švédská kurátorka a pedagožka Maria Lind, multimediální tvůrce laureát Ceny z roku 1997 Jiří Příhoda, pedagog a historik umění Jiří Ševčík a australský kurátor Jonathan Watkins. 

Výstava

Společná výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého - Finále 2004 se odehrála v Domu umění v Brně.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 15. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2004 se konal v Domě umění v Brně.