Cena Jindřicha Chalupeckého 2002

Porota, která byla letos poprvé mezinárodní, vybrala jména čtyř finalistů 13. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Výstava děl finalistů se letošní ročník poprvé přesunula z Prahy do Domu umění v Brně, kde proběhl i slavnostní ceremoniál.

Finalisté

Finalisty 13. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byli v roce 2002 Markéta Othová, Markéta Baňková, Federico Díaz a Lenka Klodová.

Laureát

Laureátkou pro rok 2002 se stala Markéta Othová, která byla nominovaná již v předchozím ročníku. „Othová pomocí fotoaparátu vytrvale rozpitvává nejobyčejnější životní situace, klade je do jemně rozfázovaných sérií. Do Brna přinesla tucet černobílých fotografií z cyklu Návrat (Paní na procházce s psíkem), v nichž uplatňuje svůj až voyeurský pohled. Jako by ztvárňovala smutek, životní prázdnotu, osamocení. V minulosti byla Markéta Othová už dvakrát nominována a třetí pokus jí vyšel. Příští rok jí bude pětatřicet, takže ocenění přišlo „za pět minut dvanáct“," píše Petr Volf pro Reflex v roce 2002. Laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého získala sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.

Porota

Předsedkyní poroty byla Charlotta Kotíková, historička umění a kurátorka, která působila v brooklynském Muzeu moderního umění v New Yorku a jako předsedkyně Společnosti Ceny Jindřicha Chalupeckého. Členy poroty byli dále historik umění a pedagog Vladimír Beskid, sochařka a fotografka Magdalena Jetelová, multimediální tvůrce a laureát Ceny z roku 1997 Jiří Příhoda, pedagog a historik umění Jiří Ševčík,  německý archeolog a historik umění Christopher Tannert a australský kurátor Jonathan Watkins. Složení poroty bylo vůbec poprvé mezinárodní.

Výstava

Společná výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého - Finále 2002 se odehrála v Domě umění v Brně, kam se finále z Prahy poprvé přemístilo.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureátky 13. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2002 se konal v Domě umění v Brně.