Cena Jindřicha Chalupeckého 2001

Porota složená z českých umělců a teoretiků umění vybrala v roce 2001 jména šesti finalistů 12. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Slavnostní předání Ceny proběhlo ve Veletržním paláci v Praze.

Finalisté

Finalisty 12. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2001 byl Tomáš Vaněk, Tomáš Hlavina, Krištof Kintera, Pavel Kopřiva, Markéta Othová a Štěpánka Šimlová.

Laureát

Laureátem pro rok 2001 se stal Tomáš Vaněk, člen skupiny Bezhlavý jezdec. Na výstavě Finále 2001 vystavoval parafráze na Ladovy kresby nasprejované přes šablony.
„Svá díla vytváříte sprejováním přes šablony. Naposledy jste s jejich pomocí ironizoval Ladovy kresby doděláním sexuálních symbolů. Nebojíte se, že je tohle parafrázování až příliš jednoduchou cestou umělce? Nepostupujete tak trochu jako v hudbě Těžkej Pokondr?"
„Když si Ladovy obrázky prohlídnete pořádně, je tam spousta zakletejch významů. Já jsem na jednom obrázku kozla vezoucího trakař našel velký penis. Tak jsem to začal aplikovat na další a úplně jsem si pohled na Ladu předělal. Ve Veletržáku je z patnácti kreseb jenom sedm předělaných. Jakmile poznáte, že je předělaná jedna, začnete používat ten můj pohled na všechny. Nacházíte sex i tam, kde není. Měl jsem i některý brutální vtipy jako ten Pokondr, ale ty jsem odfiltroval," řekl Tomáš Vaněk v rozhovoru s Janem H. Vitvarem pro MF DNES v roce 2001.
Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého získal sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.

Porota

Předsedkyní poroty pro 12. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého byla Magdalena Juříková, historička umění a kurátorka. Členy poroty dále byli historik umění a výtvarný kritik Richard Drury, kurátor a historik umění Vít Havránek, pedagog a výtvarný kritik Michal Koleček, historik umění a pedagog Vojtěch Lahoda, publicistka a historička umění Linda Lindaurová, sochař a výtvarník Jaroslav Róna, výtvarná kritička a teoretička Katarína Rusnáková, kurátor a performer Jiří Surůvka a kurátor a konceptuální umělec Jiří Valoch. Složení poroty bylo stejné jako předchozí ročník v roce 2000.

Výstava

Výstava finalistů Cena Jindřicha Chalupeckého - Finále 2001 proběhla ve Veletržním paláci v Praze.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 12. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého proběhnul v roce 2001 ve Veletržním paláci.