Cena Jindřicha Chalupeckého 2000

Porota složená z českých umělců a teoretiků umění vybrala v roce 2000 jména pěti finalistů 11. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Slavnostní předání Ceny proběhlo před Veletržním palácem v Praze.

Finalisté

Finalisty 11. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2000 byli David Černý, Veronika Bromová, Tomáš Hlavina, František Kowolowski a Jan Stolín. Tomáš Hlavina byl finalistou již předchozí ročník Ceny, Veronika Bromová v roce 1996.

Laureát

Laureátem pro rok 2000 se stal David Černý, kontroverzní český umělec, jehož realizace se často propojují se sociálním a politickým kontextem. Kvůli neshodám během instalace výstavy Finále 2000 ve Veletržním paláci s Milanem Knížákem, tehdejším ředitelem Národní galerie, proběhl ceremoniál venku na ulici před galerií.
„Jak se cítíte jako laureát? Nemáte pocit, že se něco uzavřelo?"
„Ve čtvrtek večer jsem se chvíli cítil jako vítěz Chalupeckého poháru. Na startovní čáře jsem ostatně měl dva stroje. Ano, něco se opravdu uzavřelo – pro mě vstup do Veletržního paláce. Při instalaci mě totiž pan Knížák, ředitel Národní galerie, nechal vykázat z budovy ochrankou. Do této instituce už nevkročím, dokud jí tento generalissimus bude vládnout," řekl David Černý v rozhovoru s Lenkou Lindaurovou pro Týden v roce 2000.
Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého získal sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.

Porota

Předsedkyní poroty pro 11. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého byla Magdalena Juříková, historička umění a kurátorka. Členy poroty dále byli historik umění a výtvarný kritik Richard Drury, kurátor a historik umění Vít Havránek, pedagog a výtvarný kritik Michal Koleček, historik umění a pedagog Vojtěch Lahoda, publicistka a historička umění Linda Lindaurová, sochař a výtvarník Jaroslav Róna, výtvarná kritička a teoretička Katarína Rusnáková, kurátor a performer Jiří Surůvka a kurátor a konceptuální umělec Jiří Valoch.

Výstava

Výstava finalistů Cena Jindřicha Chalupeckého - Finále 2000 proběhla ve Veletržním paláci v Praze.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 11. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého proběhnul v roce 2000 ve Veletržním paláci. Prezident Václav Havel se ceremoniálu nemohl zúčastnit z důvodu nemoci, a proto laureát Jiří Černický převzal Cenu od Jiřího Ševlíka ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého.