Cena Jindřicha Chalupeckého 1998

Porota složená z českých umělců a teoretiků umění vybrala v roce 1998 jméno finalisty 9. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Jeho tvorba výrazně formovala Ústí nad Labem, odkud samotný autor pochází. Dílo finalisty bylo prezentováno na výstavě v Galerii Václava Špály v Praze. 

Finalisté

Finalistou 9. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 1998 byl Jiří Černický, který byl na Cenu nominován již předchozí ročník.

Laureát

Laureátem pro rok 1998 se stal Jiří Černický, rodák z Ústí nad Labem. Pro jeho tvorbu je příznačný zájem o mimoevropské civilizace a život přírodních národů. „Autor manipuluje notoricky známými jevy (estetika, popkultura, móda), mýty (ty svérázně aktualizuje) a sociálními problémy (drogy, civilizační nástrahy). Jeho přístup zahrnuje nadhled a ironii, humor i jakousi opravdovost citů. Černický tvrdí, že všechno dělá bez kompromisů a bez iluzí o nesmrtelnosti. I když se může jeho dílo zdát někdy úmyslně provokativní, má svůj skrytý význam a přesná pravidla," píše Lenka Lindaurová v text pro Týden v roce 1998. Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého získal sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.

Porota

Předsedou poroty pro 9. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého byl český výtvarník František Skála. Členy poroty dále byli filosof a teoretik umění Karel Císař, český sochař a akční umělec Hugo Demartini, sochař a grafik Josef Hampl, malíř, sochař a jeden z hlavních představitelů českého akčního umění Olaf Hanel, historik umění Ludvík Hlaváček, výtvarník a kurátor Petr Pavlík, publicista a výtvarný teoretik Tomáš Pospiszyl, malíř a kreslíř Michael Rittstein a historička umění a kurátorka Naďa Řeháková.

Výstava

Výstava laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého 1998 Jiřího Černického proběhla od 1. června do 25. června 1999 v Galerii Václava Špály v Praze.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 9. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého proběhlo v roce 1998 na Pražském hradě. Prezident Václav Havel se ceremoniálu nemohl zúčastnit z důvodu nemoci, a proto laureát Jiří Černický převzal Cenu od Jiřího Šetlíka ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého.