Cena Jindřicha Chalupeckého 1997

Porota složená z českých umělců a teoretiků umění vybrala v roce 1997 jména pěti finalistů 8. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Díla finalistů byla prezentována na výstavě v Románském podlaží Starého královského paláce na Pražském hradě.

Finalisté

Finalisty 8. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byl v roce 1997 byli Jiří Příhoda, Veronika Bromová, Jiří Černický, Federico Díaz a Roman Franta. 

Laureát

Laureátem pro rok 1997 se stal Jiří Příhoda. „Jeho práce přímo ukazuje na svoji iluzivnost – její formu a konstrukci. Některé práce dokonce vypadají jako reklama na událost, která by se měla stát. Ale ta událost, stejně jako výstava, je jen dočasná. Příhoda zaměňuje přírodní v nepřírodní a hledá, jak uspokojit divákovu žízeň v evidentním, avšak neočekávaně provedeném. Jeho práce se chovají jako zrcadlo nad vodou – ukazují to, co tam skutečně je, a iluzi toho, co tam je, neustále se pohybující „mezi“, vždy si ale pamatující, kdy se vynořit," píše ve svém textu Marisa Ravalli v katalogu Jiří Příhoda 92-00. Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého získal sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.

Porota

Předsedou poroty pro 8. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého byl Jiří Švestka, kurátor a galerista. Členy poroty dále byli typograf a ilustrátor Václav Bláha, historička umění a kurátorka Vlasta Čiháková-Noshiro, grafik a malíř Bedřich Dlouhý, pedagog a novinář Václav Erben, malíř a typograf Milan Grygar, výtvarná teoretička Jiřina Kumstátová, historička umění a kurátorka Olga Malá, malíř a výtvarník Ivan Ouhel a historik umění a publicista Jiří Zemánek. Složení poroty bylo stejné jako pro 7. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 1996.

Výstava

Společná výstava Finalisté Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 1997 proběhla v Románském podlaží Starého královského paláce na Pražském hradě. O grafickou podobu pozvánky a zároveň i katalogu výstavy šesti laureátů z let 1990-1995 se postaral výtvarník Joska Skalník. Výstava Blíže k ulici laureáta Jiřího Příhody proběhla v roce 1998 v Galerii Václava Špály v Praze. V galerii nic nevystavil, pouze replikoval část výstavního prostoru tak, že ho posunul blíže k výloze do ulice. Vzbudil nejen negativní ohlasy v některých médiích, kde byl označen za eklektika, ale o šest let později udělal s Galerií Václava Špály podobný pokus také laureát Ján Mančuška.

 

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 8. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého proběhnul v roce 1997 na Pražském hradě. Laureát Jiří Příhoda byl tou dobou v USA, proto se slavnostního ceremoniálu nezúčastnil.