Cena Jindřicha Chalupeckého 1996

Porota složená z českých umělců a teoretiků umění vybrala v roce 1996 jméno finalistky 7. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Jednalo se o první ženskou laureátku Ceny Jindřicha Chalupeckého. Dílo finalistky a laureátky bylo prezentováno na výstavě v Galerii Václava Špály v roce 1997.

Finalisté

Finalistkou 7. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byli v roce 1996 byla Kateřina Vincourová. Je zároveň první ženskou laureátkou Ceny.

Laureát

První ženskou laureátkou se v roce 1996 stala Kateřina Vincourová. „Především si ale myslím, že jde vlastně o ocenění celé mé generace. Nikdy jsem Jindřicha Chalupeckého osobně nezažila a ani jsem se nepohybovala mezi lidmi, kteří by o něm moc mluvili. Je mi to trošku trapné, ale jsem nedovzdělaná, a tak s jeho osobou a dílem necítím vlastně žádnou spřízněnost. Chalupecký zůstává autoritou pro starší generaci, my mladší se zabýváme především věcmi, které žijeme, a z minulosti se k nám dostane jenom to, co nám je aktivně nabídnuto,“ přiznala laureátka v rozhovoru s Markem Pokorným pro MF DNES v roce 1996. Laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého získal sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.

Porota

Předsedou poroty pro 6. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého byl Jiří Švestka, kurátor a galerista. Členy poroty dále byli typograf a ilustrátor Václav Bláha, historička umění a kurátorka Vlasta Čiháková-Noshiro, grafik a malíř Bedřich Dlouhý, pedagog a novinář Václav Erben, malíř a typograf Milan Grygar, výtvarná teoretička Jiřina Kumstátová, historička umění a kurátorka Olga Malá, malíř a výtvarník Ivan Ouhel a historik umění a publicista Jiří Zemánek. 

Výstava

Výstava Cena Jindřicha Chalupeckého 1996 Kateřiny Vincourové s názvem Plody mé mysli se uskutečnila v roce 1997 v Galerii Václava Špály v Praze. Jednalo se o instalaci plastových kulatých objektů o průměru 150 cm naplněných vzduchem.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení první ženské laureátky 7. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého proběhlo v roce 1996 ve Starém královském paláci na Pražském hradě.