Cena Jindřicha Chalupeckého 1995

Porota složená z českých umělců a teoretiků umění vybrala v roce 1995 jméno finalisty 6. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Dílo finalisty bylo prezentováno na výstavě v Galerii Václava Špály v roce 1996.

Finalisté

Finalistou 6. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byl v roce 1995 Petr Nikl.

Laureát

Laureátem pro rok 1995 se stal Petr Nikl. „Je pro mne závazné tuto cenu dostat, motivuje mě k další práci. Je potvrzením toho, že mé pokusy mají nějaký kód, skrze který komunikují s ostatními, a to je pro mne důležité. Zároveň je ale cena další nástrahou k ztvrdnutí, a tak mě snad rozreaguje,řekl Petr Nikl v rozhovoru s Lenkou Lindaurovou pro Lidové noviny v roce 1995. Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého získal sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a zahraniční stipendijní program.

Porota

Předsedkyní poroty pro 6. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého byla Milena Slavická, česká historička umění a kurátorka. Členy poroty dále byli malíř Tomáš Císařovský, česká historička a teoretička umění řeckého původu Kaliopi Chamonikola, malířka a textilní výtvarnice Olga Karlíková, fotograf a historik umění Jan Kříž, malíř Jan Merta, historik umění a básník Karel Miler, historička umění Marcela Pánková, kurátorka Alena Potůčková, sochař Jaroslav Róna, český konceptuální výtvarník Václav Stratil a malířka Květa Válová. Složení poroty bylo stejné jako pro 5. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 1994.

Výstava

Výstava Cena Jindřicha Chalupeckého 1995 Petra Nikla se uskutečnila v roce 1996 v Galerii Václava Špály v Praze. 

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 6. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého proběhlo v roce 1995 na Pražském hradě. Laureát Petr Nikl převzal cenu v jedné ze svých divadelních masek.