Cena Jindřicha Chalupeckého 1993

Porota složená z českých umělců a teoretiků umění vybrala v roce 1993 jméno finalisty 4. ročníku nejprestižnější české ceny pro výtvarné umělce do 35 let. Dílo finalisty bylo prezentováno na výstavě v Galerii Václava Špály.

Finalisté

Finalistou 4. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého byl v roce 1993 Martin Mainer

Laureát

Laureátem pro rok 1993 se stal Martin Mainer. „Jedním, jak dnes jasně vidím, z nejdůležitějších momentů v mém životě byl studený listopadový večer roku 1975, kdy jsem se procházel pustými ulicemi Havířova a zahleděl se vlastně náhodou do výlohy jediného obchodu s uměním – místního Díla – na dva malé obrázky mého příštího, prvního učitele Jaroslava Kapce ... Ten večer, když jsem přišel domů, jsem matce v důvěrném rozhovoru řekl, že chci být malíř. Nevím, kde a odkud se ve mně toto rozhodnutí vzalo, ale bylo to rozhodnu- tí absolutní pevnosti a jasnosti a ani já, ani moji rodiče, tedy především maminka, mu nedokázali vzdorovat," píše Martin Mainer ve svém textu v katalogu Ceny Jindřicha Chalupeckého 1993. Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého získal sto tisíc korun na realizaci výstavy, publikace či jiného autorského projektu a stipendijní pobyt v kalifornském Headlands.

 

Porota

Předsedou poroty pro 4. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého byl Josef Hlaváček, estetik a výtvarný kritik. Členy poroty dále byli malíř a zpěvák Stanislav Diviš, sochařka Věra Janoušková, kurátorka Marie Judlová, výtvarník Ivan Kafka, sochař a malíř Karel Malich, ruský výtvarník žijící v Praze Viktor Pivovarov, výtvarník a grafik Joska Skalník, historik umění Jiří Šetlík a výtvarný teoretik a kritik Igor Zhoř. Složení poroty bylo stejné jako pro 3. ročník, který se uskutečnil v roce 1992.

Výstava

Výstava Cena Jindřicha Chalupeckého pro rok 1993 laureáta Martina Mainera trvala od 12. května do 29. května 1993 v Galerii Václava Špály v Praze. Po návratu z jeho rezidenčního pobytu v kalifornském Headlands uspořádal Martin Mainer výstavu Do Indie aneb Výlet západní cestou, kde ho inspiroval východní filozof Ram Dass. Výstava se uskutečnila v Nové síni v Praze v roce 1996.

Ceremoniál

Slavnostní ceremoniál vyhlášení laureáta 4. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého proběhlo v roce 1993 na Pražském hradě.