Barbora Kleinhamplová: Sickness Report

29. listopadu 2018 – 23. prosince 2018

Berlín, SAVVY Contemporary

Barbora Kleinhamplová: Sickness Report

SAVVY Contemporary | Plantagenstraße 31 | 13347 Berlin, Germany |
www.savvy-contemporary.com

Kurátorka: Karina Kottová
Produkce: Barbora Ciprová

V novém filmu a instalaci, které vznikly přímo pro prostory SAVVY Contemporary v Berlíně, uchopuje Barbora Kleinhamplová nemoc neoliberalismu skrze metaforickou plavbu po moři, ale také cestu dovnitř mechanismů stavby luxusních jachet a výroby medikamentů. Antropologická zpráva o snu střední třídy, který se proměnil v noční můru, se pokouší zachytit zjištění z průzkumu plného závrati a zve návštěvníky výstavy, aby uvažovali o vlastní potenciální nevolnosti jako součásti něčeho většího.      

Špatně není jenom nám nebo jim. Celá loď se zmítá v nevolnosti a nepříjemných pocitech. Nehybnost lze jen těžko odlišit od závrati a akcelerace jenom zhoršuje mořskou nemoc posádky i samotného aparátu, který tato zmučená těla a duše nadnáší. Pro ty, kterým je zle, nezní jako uspokojivé řešení jenom čekat, až se loď definitivně rozpadne, a potom začít od píky budovat novou. Mohlo by to trvat příliš dlouho. Možná by k tomu nikdy nedošlo. Čas by mohl přinést nevratné škody. Oceán by nemusel být zrovna přívětivý. – A hlavně jsou stále ještě na palubě, zatímco jiní se topí.

 Neustálé předepisování rozličných léků očividně nemůže vést ke strukturální změně. Symptomy se vracejí, kopírují, jsou rozšířené na většině lodí plujících po neklidných mořích. Ospalost, závrať, opakované zívání, malátnost, žaludeční nevolnost, pobledlost, pocení, bolest hlavy, vyčerpání, bolest nebo sevření hrudníku, zrychlené bušení srdce, nespavost, apatie. Ukázalo se, že potlačování příznaků je jednodušší než hledání příčin. 

Účastní se toho všichni. Dokonce i lékařům je špatně. Dělníkům v továrnách na léky je špatně. Rozdíly jsou hlavně ekonomické. Někteří si mohou dovolit mechanismy, které jejich plavidlo vyjmou ze všeobecného strádání. Někteří si mohou dovolit, aby jim nebylo dobře. Někteří si mohou dovolit lékaře a prášky. A přesto se jejich stav nezlepšuje. Většina pracuje a vydělává na to, aby se loď nerozpadla. Večer si sednou a pozorují, jak zrychluje, kolísá, stagnuje. Řekli jim, že nevolnost je jejich vlastní problém, a řešení je tedy možné jen na individuální úrovni. Nevědí, na koho nebo na co jiného by to svedli.

 

S laskavou podporou Česko-německého fondu budoucnosti, Ministerstva kultury České republiky a Českého centra v Berlíně.

Tento web využívá k poskytování služeb, personalizaci reklamy a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie.

Souhlasím