Publikace

Online verze katalogů Ceny Jindřicha Chalupeckého, výroční publikace Mezera a další publikační projekty Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Cena Jindřicha Chalupeckého 2021

Katalog vydala Společnost Jindřicha Chalupeckého při příležitosti výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2021 v Moravské galerii v Brně. Texty: björnsonova (Tamara Antonijević, Lucia Kvočáková, Lucie Svoboda Mičíková, Tanja Šljivar, Nik Timková a Zuzana Žabková), Barbora Ciprová, Ivet Ćurlin, Veronika Čechová, Anna Daučíková, Daniela & Linda Dostálková, Charles Esche, Robert Gabris, Louise Glück, Valentýna Janů, Jakub Jansa, Tereza Jindrová, Karina Kottová, João Laia, Klára Vlasáková, Jan Zálešák Redakce katalogu: Sára Davidová Překlady: Glynis Hull-Rochelle, str. / p. 83 Tereza Marková Vlášková Korektury: Viktor Heumann

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého 2020

Katalog vydala Společnost Jindřicha Chalupeckého při příležitosti výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2020 a výstavy (No) Time v galerii PLATO Ostrava Redakce katalogu / Catalog Editors: Veronika Čechová, Karina Kottová Texty / Texts: Zbyněk Baladrán, Veronika Čechová, Jakub Choma, Iveta Hajdáková & Marie Heřmanová, Hana Janečková, Karina Kottová, Tina Poliačková, Pracovní skupina pro výzkum mimosmyslové estetiky / Extrasensory Aesthetics Research Working Group (Jan Kolský, Vojtěch Märc, Matěj Pavlík, Peter Sit), Marie Tučková, Alma Lily Rayner, Anna Slama & Marek Delong, Jiří Žák

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého 2019

Katalog k výstavě finalistů 30. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého obsahuje texty komentující instalace zúčastněných umělců: Comunite Fresca, Andrease Gajdošíka, Marie Lukáčové, Baptiste Charneux a Pavly Malinové. Výstava se koná v Moravské galerii v Brně a její kurátorky jsou Barbora Ciprová a Karina Kottová.

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého 2018

Katalog k výstavě finalistů 29. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého obsahuje texty komentující instalace zúčastněných umělců – Alžbětu Bačíkovou, Lukáše Hofmanna, Tomáše Kajánka, Kateřinu Olivovou a Adélu Součkovou. Tvorby textů se ujali autorky a autoři, púsobící uvnitř i mimo oblast současného českého výtvarného umění – Vic Brooks, Pablo José Ramírez, Aneta Rostkowska, Michellel Lévy a kurátorské duo Triple Candie. Součátí výstavy byla i dvoutýdenní performativní akce zahraničního hosta, rumunské umělkyně a choreografky Alexandry Pirici. Výstava se konala ve Veletržním paláci Národní galerie Praha a její kurátorkou byla Tereza Jindrová.

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého 2017, Clemens von Wedemeyer: Nebeská havěť

Katalog k výstavě finalistů 28. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého obsahuje texty komentující instalace zúčastněných umělců – Viktorii Valockou, Richarda Loskota, Martina Kohouta, Romanu Drdovou a Dominika Gajarského. Tvorby textů se ujali autoři, púsobící i mimo oblast současného výtvarného umění – Tomáš Jirsa, Ondřej Buddeus, Iveta Hajdáková, Dita Malečková a Andrea Průchová. Součátí výstavy byla i instalace zahraničního hosta, německého umělce Clemense von Wedemayera. Výstava se konala v Pražákově paláci v Moravské galerii v Brně a její kurátorkou byla Karina Kottová.

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého 2016

Katalog k výstavě finalistů 27. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého představuje prostřednictvím textů pěti teoretiků umění její finalisty – Aleše Čermáka, Katarínu Hládekovou, Annu Hulačovou, Matyáše Chocholu a Johanu Střížkovou. Autory textů, které byly v průběhu výstavy postupně publikovány na portálu Artalk.cz jsou Edith Jeřábková, Jiří Ptáček, Mariana Serannová, Jan Zálešák a Martin Mazanec. Součástí publikace je také komentář k videoinstalaci umělkyně Laure Prouvost, zahraničního hosta na pražské výstavě ve Veletržním paláci. Kurátorkou výstavy byla Karina Kottová, se kterou na instalaci Laure Prouvost spolupracovala řecká kurátorka iLiana Fokianaki.

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého 2015

Katalog zpracovaný v netradičním novinovém formátu představuje prostřednictvím rozhovorů finalisty 26. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, kterými byli Vojtěch Fröhlich, Lukáš Karbus, Barbora Kleinhamplová, Pavla Sceranková a Pavel Sterec. Součástí katalogu jsou i další „novinové články“ – komentáře k aktuálním výstavám a zprávy ze světa umění. Výstava proběhla Pražákově paláci Moravské Galerie v Brně a její kurátorkou byla ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová.

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2014

Katalog výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2014 prezentuje práce finalistů 25. ročníku (Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková, Roman Štětina, Tereza Velíková) a poprvé rovněž fotografie z výstavy laureáta za rok 2013 Dominika Langa, která probíhala paralelně s výstavou finalistů ve stejných prostorách nejvyššího patra Veletržního paláce v Praze. Obsahuje ukázky z doprovodných programů, rozhovory se soutěžícími, fotografie z instalace výstavy a vernisáže.

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2013

Katalog se tentokrát neváže pouze na výstavu finalistů 2013 (Daniela Baráčková, Aleš Čermák, Dominik Lang, Václav Magid a Richard Nikl), ale zaznamenává celoroční činnost Společnosti Jindřicha Chalupeckého i její historii v kostce. Katalog přináší časovou osu 24 ročníků Ceny, nabízí ukázky z doprovodných programů pěti umělců z pěti míst po celé Republice a představuje současnou porotu v čele s Christianem Rattemeyerem, kurátorem newyorského MoMA. Dále obsahuje kompletní portfolia a rozhovory s finalisty, fotografie z instalace výstavy a výsledných prezentací v Národní galerii v Praze.

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2012

Katalog k výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2012 představuje práce nominovaných umělců - Adély Babanové, Davida Böhma a Jiřího Franty, Vladimíra Houdka, Richarda Loskota a Jiřícho Thýna. Autory doprovodných katalogových textů jsou Karel Císař, Václav Havel, Lenka Lindaurová, Sylva Poláková, Barbora Šedivá a Jan Zálešák. Publikace kromě fotofokumentace instalace výstavy a děl jednotlivých umělců obsahuje i přehled a krátké medailonky dosavadních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Otevřít publikaci