Publikace

Online verze katalogů Ceny Jindřicha Chalupeckého, výroční publikace Mezera a další publikační projekty Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Pablo Helguera: Jepičí konference

Publikace vyšla v návaznosti na performance mexického umělce Pabla Helguery nazvanou Jepičí konference, která se konala v rámci cyklu Café Chalupecký v prosinci roku 2016 ve Veletržním paláci v Praze. Přináší sérii otázek a odpovědí zaměřených na sociálně angažované umění, jimiž se Pablo Helguera a zapojené publikum v rámci akce zabývalo. Hodinový formát konference odkazuje k mimořádně krátké délce jepičího života, jako k metafoře pomíjivosti konkrétní umělecké akce, která však může mít dlouhodobé důsledky.

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého 2016

Katalog k výstavě finalistů 27. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého představuje prostřednictvím textů pěti teoretiků umění její finalisty – Aleše Čermáka, Katarínu Hládekovou, Annu Hulačovou, Matyáše Chocholu a Johanu Střížkovou. Autory textů, které byly v průběhu výstavy postupně publikovány na portálu Artalk.cz jsou Edith Jeřábková, Jiří Ptáček, Mariana Serannová, Jan Zálešák a Martin Mazanec. Součástí publikace je také komentář k videoinstalaci umělkyně Laure Prouvost, zahraničního hosta na pražské výstavě ve Veletržním paláci. Kurátorkou výstavy byla Karina Kottová, se kterou na instalaci Laure Prouvost spolupracovala řecká kurátorka iLiana Fokianaki.

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého 2015

Katalog zpracovaný v netradičním novinovém formátu představuje prostřednictvím rozhovorů finalisty 26. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, kterými byli Vojtěch Fröhlich, Lukáš Karbus, Barbora Kleinhamplová, Pavla Sceranková a Pavel Sterec. Součástí katalogu jsou i další „novinové články“ – komentáře k aktuálním výstavám a zprávy ze světa umění. Výstava proběhla Pražákově paláci Moravské Galerie v Brně a její kurátorkou byla ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová.

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2014

Katalog výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2014 prezentuje práce finalistů 25. ročníku (Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková, Roman Štětina, Tereza Velíková) a poprvé rovněž fotografie z výstavy laureáta za rok 2013 Dominika Langa, která probíhala paralelně s výstavou finalistů ve stejných prostorách nejvyššího patra Veletržního paláce v Praze. Obsahuje ukázky z doprovodných programů, rozhovory se soutěžícími, fotografie z instalace výstavy a vernisáže.

Otevřít publikaci

Mezera

Mezera (Mladé umění v Česku 1990-2014)

Kniha mapuje současné české umění mezi lety 1990 a 2014, tedy v době, kdy se radikálně změnil způsob života v naší společnosti a čeští umělci měli poprvé šanci skutečně vstoupit do světového kontextu. Publikace vznikla k výročí 25. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, nejde však o zpracování její historie. Všichni laureáti, finalisté a držitelé čestných cen vytvářejí určitý rámec knihy, která nabízí pohled na současné umění posledních pětadvaceti let.

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2013

Katalog se tentokrát neváže pouze na výstavu finalistů 2013 (Daniela Baráčková, Aleš Čermák, Dominik Lang, Václav Magid a Richard Nikl), ale zaznamenává celoroční činnost Společnosti Jindřicha Chalupeckého i její historii v kostce. Katalog přináší časovou osu 24 ročníků Ceny, nabízí ukázky z doprovodných programů pěti umělců z pěti míst po celé Republice a představuje současnou porotu v čele s Christianem Rattemeyerem, kurátorem newyorského MoMA. Dále obsahuje kompletní portfolia a rozhovory s finalisty, fotografie z instalace výstavy a výsledných prezentací v Národní galerii v Praze.

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2012

Katalog k výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2012 představuje práce nominovaných umělců - Adély Babanové, Davida Böhma a Jiřího Franty, Vladimíra Houdka, Richarda Loskota a Jiřícho Thýna. Autory doprovodných katalogových textů jsou Karel Císař, Václav Havel, Lenka Lindaurová, Sylva Poláková, Barbora Šedivá a Jan Zálešák. Publikace kromě fotofokumentace instalace výstavy a děl jednotlivých umělců obsahuje i přehled a krátké medailonky dosavadních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého Finále 2011

Katalog k výstavě Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2011 představuje její finalisty za tento rok, kterými jsou Filip Celek, Dominik Lang, Pavel Sterec, Mark Her a Jiří Thýnl. Katalog vydala Společnost Jindřicha Chalupeckého, Redakce katalogu: Lenka Lindaurová, Lucie Drdová, Překldy: Tereza Chocholová, Karel Císař, Grafická úprava: TTV Ivana Havránková

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého 20 let

Publikace přináší přehled všech ročníků a laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého od jejího vzniku až do roku 2009. Součástí jsou i odpovědi laureátů na otázky, týkající se jak samotného ocenění, tak jejich pohledu na dnešní roli a situaci současného umění. Úvodní texty, shrnující a hodnotící dosavadní působení Ceny napsaly předsedkyně správní rady Společnosti Jindřicha Chalupeckého Charlotta Kotiková a tehdejší výkonná ředitelka Lenka Lindaurová.

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého Finále 2010

Katalog k výstavě Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 20010 z Centra současného umění DOX představuje její finalisty za tento rok, kterými jsou Vasil Artamonov, Alexey Klyuykov, David Böhm, Jiří Franta, Václav Magid, Jakub Matuška a Alice Nikitinová.

Otevřít publikaci