Publikace

Online verze katalogů Ceny Jindřicha Chalupeckého, výroční publikace Mezera a další publikační projekty Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Cena Jindřicha Chalupeckého 2018

Katalog k výstavě finalistů 29. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého obsahuje texty komentující instalace zúčastněných umělců – Alžbětu Bačíkovou, Lukáše Hofmanna, Tomáše Kajánka, Kateřinu Olivovou a Adélu Součkovou. Tvorby textů se ujali autorky a autoři, púsobící uvnitř i mimo oblast současného českého výtvarného umění – Vic Brooks, Pablo José Ramírez, Aneta Rostkowska, Michellel Lévy a kurátorské duo Triple Candie. Součátí výstavy byla i dvoutýdenní performativní akce zahraničního hosta, rumunské umělkyně a choreografky Alexandry Pirici. Výstava se konala ve Veletržním paláci Národní galerie Praha a její kurátorkou byla Tereza Jindrová.

Otevřít publikaci

Kateřina Vincourová: Arteria

Publikace k výstavě první ženské laureátky Ceny Jindřicha Chalupeckého Kateřiny Vincourové s názvem Arteria, která proběhla v American University Museum v Katzen Arts Center ve Washingtonu. Výstava představila průřez autorčinou tvorbou z poslední doby, jenž zahrnuje jak monumentální kompozice, tak drobné realizace které silně komunikují s architekturou výstavního prostoru a fyzickou blízkostí diváka. Komentuje křehké nuance mezilidských vztahů a současně od těchto pojmů abstrahuje ke zkoumání času a prostoru. Práce Vincourové se tak stává holistickým systémem; rozsáhlou prostorovou kresbou, spíše než sbírkou jednotlivých objektů. Kurátorkou výstavy byla Karina Kottová

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého 2017, Clemens von Wedemeyer: Nebeská havěť

Katalog k výstavě finalistů 28. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého obsahuje texty komentující instalace zúčastněných umělců – Viktorii Valockou, Richarda Loskota, Martina Kohouta, Romanu Drdovou a Dominika Gajarského. Tvorby textů se ujali autoři, púsobící i mimo oblast současného výtvarného umění – Tomáš Jirsa, Ondřej Buddeus, Iveta Hajdáková, Dita Malečková a Andrea Průchová. Součátí výstavy byla i instalace zahraničního hosta, německého umělce Clemense von Wedemayera. Výstava se konala v Pražákově paláci v Moravské galerii v Brně a její kurátorkou byla Karina Kottová.

Otevřít publikaci

Pablo Helguera: Jepičí konference

Publikace vyšla v návaznosti na performance mexického umělce Pabla Helguery nazvanou Jepičí konference, která se konala v rámci cyklu Café Chalupecký v prosinci roku 2016 ve Veletržním paláci v Praze. Přináší sérii otázek a odpovědí zaměřených na sociálně angažované umění, jimiž se Pablo Helguera a zapojené publikum v rámci akce zabývalo. Hodinový formát konference odkazuje k mimořádně krátké délce jepičího života, jako k metafoře pomíjivosti konkrétní umělecké akce, která však může mít dlouhodobé důsledky.

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého 2016, Laure Prouvost

Katalog k výstavě finalistů 27. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého představuje prostřednictvím textů pěti teoretiků umění její finalisty – Aleše Čermáka, Katarínu Hládekovou, Annu Hulačovou, Matyáše Chocholu a Johanu Střížkovou. Autory textů, které byly v průběhu výstavy postupně publikovány na portálu Artalk.cz jsou Edith Jeřábková, Jiří Ptáček, Mariana Serannová, Jan Zálešák a Martin Mazanec. Součástí publikace je také komentář k videoinstalaci umělkyně Laure Prouvost, zahraničního hosta na pražské výstavě ve Veletržním paláci. Kurátorkou výstavy byla Karina Kottová, se kterou na instalaci Laure Prouvost spolupracovala řecká kurátorka iLiana Fokianaki.

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého 2015

Katalog zpracovaný v netradičním novinovém formátu představuje prostřednictvím rozhovorů finalisty 26. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, kterými byli Vojtěch Fröhlich, Lukáš Karbus, Barbora Kleinhamplová, Pavla Sceranková a Pavel Sterec. Součástí katalogu jsou i další „novinové články“ – komentáře k aktuálním výstavám a zprávy ze světa umění. Výstava proběhla Pražákově paláci Moravské Galerie v Brně a její kurátorkou byla ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová.

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2014

Katalog prestižní výtvarné Ceny Jindřicha Chalupeckého 2014 prezentuje práce finalistů 25. ročníku (Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková, Roman Štětina, Tereza Velíková) a poprvé rovněž fotografie z výstavy laureáta za rok 2013 Dominika Langa, která probíhala paralelně s výstavou finalistů ve stejných prostorách nejvyššího patra Veletržního paláce v Praze. Obsahuje ukázky z doprovodných programů, zajímavé rozhovory se soutěžícími, fotografie z instalace výstavy i vernisáže. Katalog je zpracován netradiční, odlehčenou formou, připomínající nonkonformní časopis.

Otevřít publikaci

Mezera

Mezera (Mladé umění v Česku 1990-2014)

Kniha mapuje současné české umění mezi lety 1990 a 2014, tedy v době, kdy se radikálně změnil způsob života v naší společnosti a čeští umělci měli poprvé šanci skutečně vstoupit do světového kontextu. Publikace vznikla k výročí 25. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, nejde však o zpracování její historie. Všichni laureáti, finalisté a držitelé čestných cen vytvářejí určitý rámec knihy, která nabízí pohled na současné umění posledních pětadvaceti let.

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2013

Katalog prestižní výtvarné ceny se tentokrát neváže pouze na výstavu finalistů 2013 (Daniela Baráčková, Aleš Čermák, Dominik Lang, Václav Magid a Richard Nikl), ale zaznamenává celoroční činnost Společnosti Jindřicha Chalupeckého i její historii v kostce. Katalog přináší časovou osu 24 ročníků ceny, nabízí ukázky z doprovodných programů pěti umělců z pěti míst po celé republice a představuje současnou porotu v čele s Christianem Rattemeyerem, kurátorem newyorského MoMA. Dále obsahuje kompletní portfolia finalistů, rozhovory se soutěžícími, fotografie z instalace výstavy a výsledných prezentací v Národní galerii v Praze.

Otevřít publikaci

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2009

Katalog k výstavě 20. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, která se v roce 2009 uskutečnila v Centru současného umění DOX představuje díla jejích finalistů - Tomáše Džadoně, Jiřího Franty a davida Böhma, Petry Herotové, Aleny Kotzmanové a Jiřího Skály. Autory doprovodných textů jsou Palo Fabuš, Marek Meduna a David Kořínek, Jan Zálešák, Edith Jeřábková a Ján Mančuška.

Otevřít publikaci

Tento web využívá k poskytování služeb, personalizaci reklamy a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie.

Souhlasím