Publikace

Online verze katalogů Ceny Jindřicha Chalupeckého, výroční publikace Mezera a další publikační projekty Společnosti Jindřicha Chalupeckého.

Publikace
Kateřina Vincourová: Arteria

Kateřina Vincourová: Arteria

Publikace k výstavě první ženské laureátky Ceny Jindřicha Chalupeckého Kateřiny Vincourové s názvem Arteria, která proběhla v American University Museum v Katzen Arts Center ve Washingtonu. Výstava představila průřez autorčinou tvorbou z poslední doby, jenž zahrnuje jak monumentální kompozice, tak drobné realizace které silně komunikují s architekturou výstavního prostoru a fyzickou blízkostí diváka. Komentuje křehké nuance mezilidských vztahů a současně od těchto pojmů abstrahuje ke zkoumání času a prostoru. Práce Vincourové se tak stává holistickým systémem; rozsáhlou prostorovou kresbou, spíše než sbírkou jednotlivých objektů. Kurátorkou výstavy byla Karina Kottová

Cena Jindřicha Chalupeckého 2017, Clemens von Wedemeyer: Nebeská havěť / Jindřich Chalupecký Award 2017, Clemens von Wedemeyer: Vermin of the Sky

Cena Jindřicha Chalupeckého 2017, Clemens von Wedemeyer: Nebeská havěť / Jindřich Chalupecký Award 2017, Clemens von Wedemeyer: Vermin of the Sky

Katalog k výstavě finalistů 28. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého obsahuje texty komentující instalace zúčastněných umělců – Viktorii Valockou, Richarda Loskota, Martina Kohouta, Romanu Drdovou a Dominika Gajarského. Tvorby textů se ujali autoři, púsobící i mimo oblast současného výtvarného umění – Tomáš Jirsa, Ondřej Buddeus, Iveta Hajdáková, Dita Malečková a Andrea Průchová. Součátí výstavy byla i instalace zahraničního hosta, německého umělce Clemense von Wedemayera. Výstava se konala v Pražákově paláci v Moravské galerii v Brně a její kurátorkou byla Karina Kottová.

Pablo Helguera: Jepičí konference/The Mayfly Conference

Pablo Helguera: Jepičí konference/The Mayfly Conference

Publikace vyšla v návaznosti na performance mexického umělce Pabla Helguery nazvanou Jepičí konference, která se konala v rámci cyklu Café Chalupecký v prosinci roku 2016 ve Veletržním paláci v Praze. Přináší sérii otázek a odpovědí zaměřených na sociálně angažované umění, jimiž se Pablo Helguera a zapojené publikum v rámci akce zabývalo. Hodinový formát konference odkazuje k mimořádně krátké délce jepičího života, jako k metafoře pomíjivosti konkrétní umělecké akce, která však může mít dlouhodobé důsledky.

Cena Jindřicha Chalupeckého 2016 / Jindřich Chalupecký Award 2016, Laure Prouvost / C’est l’est not ouest

Cena Jindřicha Chalupeckého 2016 / Jindřich Chalupecký Award 2016, Laure Prouvost / C’est l’est not ouest

Katalog k výstavě finalistů 27. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého představuje prostřednictvím textů pěti teoretiků umění její finalisty – Aleše Čermáka, Katarínu Hládekovou, Annu Hulačovou, Matyáše Chocholu a Johanu Střížkovou. Autory textů, které byly v průběhu výstavy postupně publikovány na portálu Artalk.cz jsou Edith Jeřábková, Jiří Ptáček, Mariana Serannová, Jan Zálešák a Martin Mazanec. Součástí publikace je také komentář k videoinstalaci umělkyně Laure Prouvost, zahraničního hosta na pražské výstavě ve Veletržním paláci. Kurátorkou výstavy byla Karina Kottová, se kterou na instalaci Laure Prouvost spolupracovala řecká kurátorka iLiana Fokianaki.

Cena Jindřicha Chalupeckého 2015 / Jindřich Chalupecký Award 2015

Cena Jindřicha Chalupeckého 2015 / Jindřich Chalupecký Award 2015

Katalog zpracovaný v netradičním novinovém formátu představuje prostřednictvím rozhovorů finalisty 26. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, kterými byli Vojtěch Fröhlich, Lukáš Karbus, Barbora Kleinhamplová, Pavla Sceranková a Pavel Sterec. Součástí katalogu jsou i další „novinové články“ – komentáře k aktuálním výstavám a zprávy ze světa umění. Výstava proběhla Pražákově paláci Moravské Galerie v Brně a její kurátorkou byla ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Karina Kottová.

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2014

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2014

Katalog prestižní výtvarné Ceny Jindřicha Chalupeckého 2014 prezentuje práce finalistů 25. ročníku (Martin Kohout, Richard Loskot, Lucia Sceranková, Roman Štětina, Tereza Velíková) a poprvé rovněž fotografie z výstavy laureáta za rok 2013 Dominika Langa, která probíhala paralelně s výstavou finalistů ve stejných prostorách nejvyššího patra Veletržního paláce v Praze. Obsahuje ukázky z doprovodných programů, zajímavé rozhovory se soutěžícími, fotografie z instalace výstavy i vernisáže. Katalog je zpracován netradiční, odlehčenou formou, připomínající nonkonformní časopis.

Mezera

Mezera (Mladé umění v Česku 1990-2014)

Kniha mapuje současné české umění mezi lety 1990 a 2014, tedy v době, kdy se radikálně změnil způsob života v naší společnosti a čeští umělci měli poprvé šanci skutečně vstoupit do světového kontextu. Publikace vznikla k výročí 25. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, nejde však o zpracování její historie. Všichni laureáti, finalisté a držitelé čestných cen vytvářejí určitý rámec knihy, která nabízí pohled na současné umění posledních pětadvaceti let.

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2013

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2013

Katalog prestižní výtvarné ceny se tentokrát neváže pouze na výstavu finalistů 2013 (Daniela Baráčková, Aleš Čermák, Dominik Lang, Václav Magid a Richard Nikl), ale zaznamenává celoroční činnost Společnosti Jindřicha Chalupeckého i její historii v kostce. Katalog přináší časovou osu 24 ročníků ceny, nabízí ukázky z doprovodných programů pěti umělců z pěti míst po celé republice a představuje současnou porotu v čele s Christianem Rattemeyerem, kurátorem newyorského MoMA. Dále obsahuje kompletní portfolia finalistů, rozhovory se soutěžícími, fotografie z instalace výstavy a výsledných prezentací v Národní galerii v Praze.

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2009

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2009

Katalog k výstavě 20. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, která se v roce 2009 uskutečnila v Centru současného umění DOX představuje díla jejích finalistů - Tomáše Džadoně, Jiřího Franty a davida Böhma, Petry Herotové, Aleny Kotzmanové a Jiřího Skály. Autory doprovodných textů jsou Palo Fabuš, Marek Meduna a David Kořínek, Jan Zálešák, Edith Jeřábková a Ján Mančuška.

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2008

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2008

Katalog k výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého z Domu umění města Brna představuje práce nominovaných umělců - Zbyňka Baladrána, Ondřeje Brodyho, Radima Labudy, Tomáše Moravce, Jiřího Skály a Evžena Šimery. Autory doprovodných textů jsou Marco Scotini, Alain Bieber, Anetta Mona Chisa, Martin Mazanec, Ondřej Chrobák a Edith Jeřábková.

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2007

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2007

Katalog k výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2007. Jednotliví finalisté vystavili svá díla v pěti různých pražských galeriích. Zbyněk Baladrán prezentoval svou práci v Galerii NoD, Eva Koťátková v Galerii Jelení, Jan Nálevka v Galerii etc, Pavla Sceranková v Galerii Entrance a Jakub Hošek v Galerii AM 180. Doprovodné texty do katalogu napsal Vít Havránek, Karel Císař, Václav Magid, Jiří Ptáček a Dagmar Svatošová.

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2006

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2006

Katalog k výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2006, která se konala v Domě umění města Brna představuje její finalisty - Barboru Klímovou, Jana Jakuba Kotíka, Dominika Langa, skupinu Rafani, Dušana Skalu a Tomáše Svobodu. Autory doprovodných katalogových textů jsou Mariana Serranová, Jiří Ptáček, Václav Magid, David Kulhánek, Tomáš Dvořák, Tomáš Vaněk a Pavel Vančát.

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2005

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2005

Katalog k výstavě Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2005 z Galerie hlavního města Prahy - Městské knihovny představuje její finalisty za tento rok, kterými jsou Zbyněk Baladrán, Josef Bolf, Jakub Hošek, Alena Kotzmannová, Kateřina Šedá a Jan Šerých. Autorem doprovodného textu je Tomáš Pospiszyl.

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2004

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2004

Katalog k výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2004 představuje její finalisty Zbyňka Baladrána, Isabelu Grosseovou, Janu kalinovou, Jána Mančušku, skupinu Rafani a Jiřího Skálu. Výstava se konala v Domě umění města Brna. Autorem úvodního textu je František Kowolowski.

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2003

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2003

Brožura k výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého v Centru pro současné umění Futura představuje nominované umělce za rok 2003 - Michaelu Thelenovou, Krištofa Kinteru, Jána Mančušku, Michala Pěchoučka a jana Šerých.

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2002

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2002

Brožura k výstavě Ceny Jindřicha Chalupeckého, která proběhla v Domě umění města Brna představuje finalisty Ceny za rok 2002 - Markétu baňkovou, Federica Díaze, Lenku Klodovou a Markétu Othovou.

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2012

Cena Jindřicha Chalupeckého: Finále 2012

Katalog k výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2012 představuje práce nominovaných umělců - Adély Babanové, Davida Böhma a Jiřího Franty, Vladimíra Houdka, Richarda Loskota a Jiřícho Thýna. Autory doprovodných katalogových textů jsou Karel Císař, Václav havel, Lenka Lindaurová, Sylva Poláková, Barbora Šedivá a Jan Zálešák. Publikace kromě fotofokumentace instalace výstavy a děl jednotlivých umělců obsahuje i přehled a krátké medailonky dosavadních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého.

Cena Jindřicha Chalupeckého 20 let

Cena Jindřicha Chalupeckého 20 let

Publikace přináší přehled všech ročníků a laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého od jejího vzniku až do roku 2009. Součástí jsou i odpovědi laureátů na otázky, týkající se jak samotného ocenění, tak jejich pohledu na dnešní roli a situaci současného umění. Úvodní texty, shrnující a hodnotící dosavadní působení Ceny napsaly předsedkyně Společnosti Jindřicha Chalupeckého Charlotta Kotik a výkoná ředitelka Lenka Lindaurová.

Cena Jindřicha Chalupeckého: Patnáct let

Cena Jindřicha Chalupeckého: Patnáct let

Publikace představuje dosavadní laureáty Ceny Jindřicha Chalupeckého, udělované mladým umělcům do 35 let. Kromě medailonů a fotodokumentace vybraných děl nabízí i přehled jejich dosavadních výstav pod hlavičkou Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Úvodní texty, které vzpomínají na osobnost Jindřicha Chaluepckého, hodnotí činnost Společnosti a její roli v současném uměleckém provozu napsali Václav Havel, Theodor Pištěk, Wendy Leurs, Richard S. Lainer, Jiří Šetlík a dan Merta.

Tento web využívá k poskytování služeb, personalizaci reklamy a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie.

Souhlasím