Intervence #1: Jiří Černický

Intervence #1: Jiří Černický

První ze série Intervencí do regionálních galerií se odehrála v Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem a symbolicky k ní byl přizván Jiří Černický, laureát CJCh z roku 1998, který sám pochází ze severočeského regionu. V kontextu stéle expozice byl vystaven Černického objekt s názvem Komercionál (2015), který ředitelka galerie Alena Potůčková vybrala jako symptomatické dílo dnešní doby, které podnětným způsobem reaguje na svět konzumu a globalizace, a jehož ironie mohla dobře komunikovat s okolními novofigurativními a pop-artovými díly šedesátých let ze sbírky GMU.

Autor sám o objektu řekl: „Tvar a design knihy vychází z estetiky posvátných středověkých knih, které měly ohromnou cenu nejen díky tomu, že ukrývaly zcela mimořádné literárně spirituální dědictví, ale i z toho důvodu, že byly ručně psané a to exkluzívním písmem. Protože byly tak ceněny, měly pevný ochranný obal ze dřeva a kovu, což umožňovalo vyjádřit vznešenost textu i na povrchu knihy, tedy vnitřní duchovní poklad byl symbolizován fyzickým pokladem na deskách, a to takovými materiály jako je zlato, slonovina, polodrahokamy, perly atd. Podoba Komercionálutaké odráží svoji dobu. Místo drahokamů a perel jsem použil monitory a diody s „přitažlivými“ klipy, drahé kovy jsem nahradil moderními imitacemi kovu a plexisklem. Zdánlivost posvátnosti nezmizela, ale nabrala „industriálnější podobu“. Obsah knihy tvoří svázané časopisy, většinou komerční týdeníky, tedy tiskoviny, které cílí ne na moudrost přesahující naši každodennost, ale každodennost komentující. Jako by tedy plnost na sebe vrstvených pestrobarevných stránek na bocích knihy v druhém sledu naznačovala prázdnotu jejich sdělení.“

Kromě více něž půlroční intervence do galerijní sbírky se v rámci spolupráce SJCh a GMU uskutečnila také Černického performance Nikdo čitelný a promítání stejnojmenného videa z roku 2005 spojené s diskusí s autorem.