Imagine a Breath of Fresh Air

Imagine a Breath of Fresh Air

Připravovaná skupinová výstava ve varšavské Galerii Studio na několika rovinách rozvíjí téma vizí budoucnosti. Sestává z projektů řady českých, polských a zahraničních umělců a zahrnuje dvě hlavní roviny, které zároveň odrážejí prostorové uspořádání Galeria Studio, rozdělené do dvou pater. To první se věnuje konceptu návratu k tradicím a k přírodě/přirozenosti, zatímco to druhé se zaměří na techno optimistické či dystopické představy o budoucnosti, které lze spojovat s vědeckofantastickou literaturou.  

Jedna část výstavy bude kriticky zkoumat již zmíněné solarpunkové vize a představy o budoucnosti propojující ekologický způsob života s nejmodernější technologií, vědou a „pokrokem“, ale také různé strategie přežití v dystopickém, až po-lidském světě. Druhá část se bude zabývat strategiemi nerůstu, zpomalení či udržitelného života v souladu s přírodou. 

Narativ výstavy se vydává na cestu časem, ale také mimo reálný čas, a z této pozice zkoumá minulé a budoucí utopie. Výstavou prostupuje i téma eskapismu situovaného do separovaných zeměpisných končin, snových říších, fiktivních scénářů či dávných utopických představ. Jejím cílem však není útěk do nereálna. Naopak doufáme, že na základě spojení celé řady uměleckých, vědeckých a aktivistických projektů a strategií, včetně propojení a spolupráce jednotlivých osobností, které za nimi stojí, se začnou objevovat malé střípky, ze kterých by bylo možné pomalu sestavovat cestu ven z dnešní v mnoha ohledech tíživé situace. Když už není kam utéct, můžeme zkusit utíkat do budoucnosti. A odtamtud začít přetvářet současnost. 

Současná umělecká díla v rámci výstavy doplní také několik historických děl ze sbírek Galeria Studio, Miejska Galeria BWA v Bydhošti, Jihočeské galerie Aleš a ze soukromých sbírek. 

Výstava se koná v rámci mezinárodního projektu Islands of Kinship: A Collective Manual for Sustainable and Inclusive Art Institutions a je realizována s finanční podporou Ministerstva kultury, hl. m. Prahy a Evropské Unie.