Cena Jindřicha Chalupeckého 2022: Jury Meeting

Cena Jindřicha Chalupeckého 2022: Jury Meeting

Symbolické vyvrcholení ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého 2022 proběhne v sobotu 3. prosince v prostoru Korza Veletržního paláce, Národní galerie Praha (Dukelských hrdinů 47, Praha 7).

Již třetím rokem proběhne namísto tradičního ceremoniálu udílení Ceny jednodenní oslava setkání výjimečných uměleckých osobností. Laureátky*i CJCH 2022 budou přítomní na komentované prohlídce, kterou povedou kurátoři letošního ročníku Anetta Mona Chișa a Jaro Varga, a někteří z nich uvedou také rozšiřující program ke svým projektům v podobě performance, herního workshopu či performativní přednášky.
Uskuteční se také křest publikace Baltic Triennial 14 (A Reader), reflektující loňskou mezinárodní přehlídku 14. Baltského trienále, na níž se představilo hned několik českých umělkyň a umělců, jejichž přítomnost finančně podpořila Společnost Jindřicha Chalupeckého. Součástí křtu bude doprovodné promítání filmů vybraných kurátory Valentinasem Klimašauskasem a Joãem Laiou, který byl do minulého roku jedním ze členů mezinárodní poroty CJCH. Součástí programu bude také rozhovor s umělkyní Annou Daučíkovou, která je jednou z členek aktuální poroty.

Paralelně k programu pro veřejnost probíhá setkání mezinárodní poroty CJCH (Jury Meeting) která vybírá z přihlášených portfolií laureátky*ty příštího ročníku Ceny a věnuje se setkáním s letošními oceněnými, kterým poskytuje zpětnou vazbu k nově vytvořeným uměleckým projektům prezentovaným na společné výstavě.

Harmonogram:

14:00 - 21:00 - Korzo - CJCH 2022 lounge
Prostor Korzo v přízemí Veletržního paláce NGP se během programu s názvem Jury Meeting promění v prostředí pro setkání a bližší seznámení s aktuálním ročníkem Ceny Jindřicha Chalupeckého. Návštěvníkům budou představeny video-profily o laureátkách*tech od Bohdana Bláhovce a Michala Blechy, katalog k výstavě CJCH 2022: Vše pevné se spojuje ve vzduchu a další publikace Společnosti Jindřicha Chalupeckého z předchozích let.
Bude zde také možnost napsat laureátkám*tům zpětnou vazbu k jejich dílům a navázat tak na tradici Diváckého ocenění. Na místě bude po celé odpoledne občerstvení a hudební produkce, kterou zajistí mʊdʌki.
Umělecká koncepce prostředí a technická produkce: Michal Blecha.

15:00 - Mezanin - Komentovaná prohlídka výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2022: Vše pevné se spojuje ve vzduchu s kurátory Anettou Monou Chișou a Jarem Vargou

15:00 - Mezanin - Souběžně s komentovanou prohlídkou budou ve výstavě probíhat dvě akce rozehrávající umělecké instalace - procesuální performance Summer forget-me-nots/ Літні незабудки/ Letní poměnky laureátky Olgy Krykun a herní workshop laureáta Vojtěcha Radakulana

V čase 15:00 - 17:00 bude zajištěné hlídání dětí v prostoru Mezaninu před vstupem do výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2022

17:00 - 17:40 - Korzo - umělecká performance laureáta*ky Ezry Šimek: No offense, but, vol. 2
Pro queer osobnost nemusí být snadné navigovat skrze současnou společnost, zvlášť když okolí tak úplně nerozumí vaší identitě, přestože se chce dovědět víc. Identita = aktivismus. Alespoň to tak vypadá. V nově interpretované verzi performance No offense, but z roku 2020 o trans* vědění 101 se Ezra Šimek znovu nachází v roli edukátorky*ra, aktivistky*ty, zvědavé cizinky*ce, učitelky*le. Performance reaguje na přetrvávající násilí vůči queer komunitě, ať už jsou to nové anti-trans zákony objevující se jako houby po dešti, fyzické útoky a vražda, nebo ,gatekeeping´ v rámci už tak nepřístupného zdravotnického systému. Tato nově připravená performativní přednáška navazuje na dílo, které Ezra Šimek přestavuje na probíhající výstavě Ceny Jindřicha Chalupeckého. V rámci pomyslného ,TED talku’ vstoupí Šimek do několika inkarnací a charakterů zahrnujících fyzické i digitální veze sebe samotné*ho. Součástí programu bude také performance dragtivistky*ty TONIC.

Připravili: Ezra Šimek, TONIC, Tasya Nafigina

18:00 - 19:30 - Korzo - Křest knihy Baltic Triennial 14 (A Reader), uvedou kurátoři Valentinas Klimašauskas & João Laia.
Proběhne rozhovor s Annou Daučíkovou a promítání pásma videí z 14. Baltského trienále s filmy Anny Daučíkové: Ordinary voyeurism – Concert, Florence (2006, 2'9'') a Ordinary voyeurism: A Woman, Central Station Ľviv (1996, 2'28''), Yarema Malashchuk and Roman Himey: Dedicated To The Youth Of The World I (2017, 2'), Agnieszka Polska: Ask the Siren (2017, 10' 25”) a Anastasia Sosunova: Messed Up Terrains (2019, 7'18).

O SBORNÍKU
BT14 se soustředilo na geopolitické území střední a východní Evropy, vycházeje z přesvědčení, že v paradoxní době roztříštěné integrace je řešení lokálního zároveň i zpochybňováním toho globálního. Tento sborník obsahuje řadu textů, které se dotýkají otázek jako jsou definice, historie, potenciály a budoucnosti tohoto regionu, který je vnímán jakožto mající složenou, porézní strukturu a nadnárodní propojení.
Gravitační přitažlivost regionu je dále zdůrazněna zavedením nebo očekáváním četných napětí, jako jsou dezinformace, člověkem způsobené průmyslové katastrofy, nativistický nacionalismus a útlak nenormativních identit.
Trienále, které se odehrálo před vypuknutím ruské invaze Ukrajiny v únoru 2022, převzalo svůj název od Vannevara Bushe prostřednictvím eseje Eglė Rindzevičiūtė na téma kulturních válek – Transforming Cultural Policy in Eastern Europe: The Endless Frontier (2021).
Kromě textů obsahuje tento sborník také fotodokumentaci a informace z výstav a akcí, které byly prezentovány po celém Vilniusu: Centrum současného umění, Atletika, Autarkia, Editorial, Asociace litevských umělců, Rupert (pořádal Tech Arts) a Swallow

Texty: Aleksei Borisionok & Olia Sosnovskaya, Michał Grzegorzek, Valentinas Klimašauskas, João Laia, Michal Novotný, Zane Onckule a Borbála Soós
Redakce: Valentinas Klimašauskas & João Laia

19:30 - 21:00 - CJCH 2022 lounge s hudební produkcí mʊdʌki