Café Chalupecký: Paulina Olszewska – online

Café Chalupecký: Paulina Olszewska – online

Krakovský drak – Fenomén krakovské umělecké scény

Co mají společného dva z nejznámějších polských umělců: Wilhelm Sasnal a Jakub Julian Ziółkowski? Oba studovali na krakovské Akademii výtvarných umění. Krakovská akademie umění byla dlouhá léta považována za jednu z nejkonzervativnějších vzdělávacích institucí v Polsku. V posledních letech se však místním absolventům daří získávat snad všechna nejvýznamnější umělecká ocenění pro začínající polské umělce. V poslední době přitahují díla krakovských umělců nejmladší generace velkou pozornost jak v Polsku, tak v zahraničí, a zároveň nastavují a rozvíjejí nové trendy na místní umělecké scéně. Jak k tomu došlo? Jaké je tajemství Krakova? Je to jeho ovzduší (které patřilo donedávna k nejznečištěnějším v zemi), nebo snad atmosféra města (o které se říká, že je dekadentní nebo nudná)?
Paulina Olszewska ve své prezentaci hovoří o fenoménu současné krakovské umělecké scény a pokouší se zodpovědět otázku, čím je tak specifická. Ze svého pohledu shrnuje nejzajímavější východiska mladé generace krakovských umělkyň a umělců a zároveň v obecných rysech představuje stav současné polské umělecké scény.

Umělkyně a umělci:
Kinga Burek
Róża Duda & Michał Soja
Veronika Hapchenko
Skupina Potencja (Karolina Jabłońska, Cyryl Polaczek, Tomasz Kręcicki)
Martyna Kielesińska
Emilia Kina
Alicja Pakosz
Filip Rybkowski
Jan Eustachy Wolski
Michał Zawada
Konrad Żukowski

Bio:
Paulina Olszewska je polsko-německá kurátorka, spisovatelka a projektová producentka žijící ve Varšavě a Berlíně. Vystudovala dějiny umění na Jagellonské univerzitě v Krakově a na Humboldtově univerzitě v Berlíně. Její recenze, rozhovory a kritické články byly publikovány v mnoha mezinárodních časopisech a je také autorkou textů do katalogů a uměleckých publikací. Paulina Olszewska působí již řadu let jako nezávislá kurátorka a připravuje výstavy mezinárodních umělců pro řadu evropských institucí. Jako asistentka, kurátorka a poradkyně spolupracovala s různými galeriemi v Německu. V letech 2017-2019 spolupracovala s galerií Krupa (uměleckou institucí sídlící v polské Vratislavi), pro kterou vytvořila a kurátorovala sérii 24hodinových pop-up výstav v různých městech v Polska, Německa a Ukrajiny. Od roku 2019 pracuje jako kurátorka v Galerii Studio ve Varšavě. Ve své kurátorské praxi se zaměřuje na znovuobjevování umělkyň a jejich zasazení do současného kontextu, a také na umělecký odkaz Bauhausu, jeho redefinici a reinterpretaci.