Alexandra Pirici - Artist talk

úterý 13. listopadu 2018 16:00 – 17:30 hod.

Praha, Veletržní Palac

Alexandra Pirici - Artist talk

Artist talk / 13.11 / 16:00- 17:30 
Performance / 14. 11- 25. 11 každý den / 14:00- 18:00
Veletržní palac / Praha 7

Ještě před zahájením výstavy Cena Jindřicha Chalupeckého 2018 se návštěvníkům formou veřejné prezentace představí její letošní zahraniční host, rumunská umělkyně a choreografka Alexandra Pirici, která v Praze představí upravenou verzi své performativní akce Křehké nástroje účasti.
Přijďte se blíže seznámit se světově známou autorkou a její tvorbou!

Alexandra Pirici (*1982) upoutala pozornost mezinárodní veřejnosti v roce 2013 na benátském Bienále společným projektem s choreografem Manuelem Pelmusem. V rumunském národním pavilonu zinscenovali tanečníci nezapomenutelným způsobem „nehmotnou retrospektivu“ bienále – konkrétní umělecká díla, okamžiky i skandály z historie této mezinárodní přehlídky. Práce Pirici kombinuje tanec a performance, jako médium využívá lidské tělo. Její hravé choreografie reflektují aktuální politické otázky a reagují na historii a význam místa, kde se odehrávají. Častým prvkem jejích projektů je zapojení publika. Ve svých pětatřiceti letech má za sebou výstavy v londýnské Tate Modern, pařížském Centre Pompidou či v petrohradské Ermitáži.

Od 14. do 25. listopadu bude v prostorách Veletržního paláce Národní Galerie Praha každý den od 14 do 18 hodin probíhat Pirici projekt Křehké nástroje účasti, který prostřednictví těl skupiny performerů zpřítomňuje v galerii sérii několika desítek historických okamžiků a kulturních odkazů – od popravy manželů Chaucheskových, přes píseň Céline Dion či reklamu na Coca-Colu, až po nápadně podobné projevy prvních dam USA, Michelle Obamové a Melanie Trumpové. Pro pražskou verzi doplnila Pirici projekt o dvě nové situace: Dubčekův projev po návratu z Moskvy v srpnu 1968 a dílo Východ-Západ, s nímž v roce 2013 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého Dominik Lang.

Performance bude divákům poprvé představena spolu s vernisáží výstavy finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého ve Veletržním paláci Národní galerie Praha ve středu 13. listopadu od 18 hodin

Seznam obrazů, projevů, situací, událostí a kulturních artefaktů, na které performativní akce Křehké nástroje účasti odkazuje najdete na našem webu: https://www.sjch.cz/alexandra-pirici-krehke-nastroje-ucasti/

 

ARTIST TALK BUDE PROBÍHAT V ANGLIČTINĚ

Tento web využívá k poskytování služeb, personalizaci reklamy a analýze návštěvnosti soubory cookie.
Používáním těchto webových stránek souhlasíte s využitím souborů cookie.

Souhlasím